ABD ve Türkiye'de Doktorluk Yapmış Birinden: İki Ülkedeki Doktorluğun En Temel Farkları

ABD'de sağlık hizmeti almanın pahalı olduğunu sağır sultan bile biliyor artık. Bir doktorun perspektifinden olayı bir tık daha derinleştirelim.
ABD ve Türkiye'de Doktorluk Yapmış Birinden: İki Ülkedeki Doktorluğun En Temel Farkları
iStock

sağlık sistemi üzerinden tartışılan ülke. madem konu sağlık sisteminden açılmış, hem türkiye'de hem abd'de doktorluk yapmış biri olarak ekleyeyim. abd'de kaliteli sağlık hizmetini çok pahalıya alırsınız. türkiye'de ise kaliteli sağlık hizmetine çok ucuza, ortalama düzeyde sağlık hizmetine ise bedavaya ulaşabilirsiniz.


türk hekimleri amerikalı meslektaşlarına kıyasla çok daha yetenekli ve tecrübelidir. çünkü bizim sistemimizde yokluk içerisinde harikalar yaratma zorunluluğu vardır. buradakiler bizim yaptığımız ameliyat sayılarını duydukları zaman inanamıyorlar. amerikalı meslektaşımın yılda yaptığı vaka sayısını ben 3 ayda yapıyorum, dolayısıyla daha fazla tecrübe, daha fazla el becerisi beraberinde geliyor.

ama işin diğer boyutunda benim bir hastaya ayırdığım sürenin 10 katına sahipler. ben 5 dakikada bir şeyleri çözüp derdimi anlatmak zorundayken buradaki adamın 60 dakika süresi var. bu da beraberinde daha kaliteli iletişimi ve daha kaliteli hizmeti getiriyor. ayrıca kullandıkları malzemeleri biz ancak kongrelerde görüyoruz. bizim tekrar tekrar steril edip kullandığımız aletler abd'de tek kullanımlık olarak işlev görüyor. en son teknoloji daima emre amade. bilimsel araştırmalara ayrılan bütçeler gelişmiş avrupa ülkeleri için bile hayallerin ötesinde. bu sayede yenilikler, en son teknikler hep abd'den çıkıyor.


sonuç: birisi diğerinden iyidir diyemem

bir tarafta insülin almaya parası yetmediği için 350 kan şekeri ile gezen fast-food zombileri, diğer tarafta poliklinik sırası beklemekten ve sırası geldiğinde 5 dakikada işini halletmekten bıkmış (ama bedava sağlık hizmeti alan) garibanlar. hangisini tercih edeceğinize siz karar verin.