ABD'de Devletin Dinlere Olan Tavrı Nasıldır?

Amerika'da din meselesi nasıl yaşanıyor, halkta dinin karşılığı nedir, devletin dine karşı konumu nerede bulunuyor? Bunları özetleyen bir yazı, buyrun.
ABD'de Devletin Dinlere Olan Tavrı Nasıldır?
iStock

abd’nin sekülerlik anlayışı türkiye’den farklıdır

buraya taşınan ilk göçmenlerin büyük kısmı avrupa’daki dini baskılardan kaçıp bu kıtaya gelmiş oldukları için her türlü inanışa karşı hoşgörülü bir toplum yaratmayı amaçlamışlardır. parasında in god we trust (tanrıya güveniyoruz) yazar, ama bu devletin bir dini olduğu anlamına gelmez.


abd isteyenin istediği şeye serbestçe inandığı veya inanmadığı bir yerdir. devlet sana dinini sorarsa istemezsen cevap vermezsin, cevap verirsen de devlet cevabın nedeniyle sana ayrımcılık uygulayamaz. eğer ateistsen veya şeytana tapan bir gerzeksen inançsızlığını veya inancını serbestçe yaşarsın. devlet örneğin ateistlerden, müslümanlardan, yahudilerden, katoliklerden aldığı vergilerle protestan din adamlarına maaş ödemez. tüm inanç sistemlerine prensipte eşit mesafededir. hiçbir organize dine hiçbir şekilde kaynak aktarmaz. en fazla vergi muafiyeti verir. onun da nedeni dini toplulukların kar amacı gütmeyen organizasyonlar olarak sınıflandırılmayı seçmeleridir.

eğer kiliseye gitmek istiyorsan o kiliseyi bağışlarınla sen inşa eder, içindeki papazın maaşını sen verirsin. devlet okullarında din ve ahlak bilgisi dersi diye bir şey yoktur. eğer dindarsan ve çocuğuna dini bir eğitim aldırmak istersen onu özel kilise okuluna yollarsın. bunun için paran yoksa cemaatlerden yardım alırsın, ya da istersen okula göndermeyip evde eğitim de verebilirsin, ancak çocuğunun diploma sahibi olabilmesi için ana müfredat sınavlarına girip başarılı olması gerekir. bunu yapamayanlar üniversite okuyamaz.


abd’de dinini yaşayan insanlar bunun tüm maliyetini kendi ceplerinden karşılarlar. kimseye yük olmazlar. devletten ayrım veya baskı görmezler. kanunlara uyulduğu sürece kimse kimsenin din veya dinsizlik adına ne yaptığına bakmaz.

"amerika bile parasına in god we trust yazıyor" diyenlere soralım. amerikan tarzı seküler devlet anlayışına türkiye’de sahip olmaya maçanız yer mi? imam hatiplerin kapanmasına, din dersinin kaldırılmasına, diyanetin feshedilmesine, çocuğunuzu özel imam hatip okullarına yollamaya, imamların maaşlarını cebinizden vermeye, devletin hazine arazisine yaptığı camileri hazineye iade etmeye, cemaatlere verilen devlet yardımlarının kesilmesine, devletin gözünde alevilerle, hristiyanlarla, yahudilerle, ateistlerle eşit mesafede olmaya, bunun karşılığında da dininizi istediğiniz gibi yaşamaya var mısınız?