ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier

Samsung aracılığı ile
Zamanında ABD'yle birlikte dünyayı kasıp kavuran Megan Meirer davası, internet ortamında en basit şeylerin bile nasıl korkunç sonuçlar doğurabileceğinin en iyi örneklerinden biri.
ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier
Megan Meier


megan meirer on dört yaşında bir kız. bir biçimde arasının iyi olduğu bir kız arkadaşıyla(sanırım bunlar yeni bir eve taşınıp biraz uzak düşünce) arası açılıyor, diğer kız bu olaydan çok etkileniyor, annesi de bu etkilenmenin gazıyla organize suç ekibi kuruyor: on dört yaşındaki kızı, on sekiz yaşındaki çalışanı, ve kendisi oturup beraberce on altı yaşında, megan'ın beğenebileceği bir erkek profili hazırlıyorlar. 

o muhite yeni taşınmış ve pek arkadaşı olmayan bir çocuğun (sahte hesap üstünden ve) ağzından yazarak megan'la tanışıyor(lar), bir süre içinde günde 4-5 saat chat yapmaya başlıyorlar, her şey birkaç hafta şahane gittikten sonra, "ben duydum ki sen kötü biriymişsin, arkadaşlarına kötü davranıyormuşsun" tarzı mesajlar başlıyor. farklı web sitelerinde özel yazışmaları yayınlamaktan açıktan hakarete doz iyice artınca, kız anne babayla konuşmaya çalışıyor.

Megan Meirer

beni en şaşırtan kısmı da bu, baştan itibaren anne babayla hoşlandığı bu çocukla ilgili konuşuyor, hatta işler kötüye gitmeye başlayınca anne polisi arıyor, myspace account'u fake mi diye araştırmak istiyor, vs. anne babası ilgili olan ve konuşan çocuklar genelde psikolojik olarak daha kuvvetlidir. gerçi predisposition denen zayıflıklar var, çok küçük yaştan eri depresyon tedavisi, sosyal uyumsuzluk, vs. megan kendini asmadan hemen önce anneyle kavga ediyor, anne internete bakmadan duramadığı için kızıyor, kız da sanırım sinirli olduğu için küfrediyor, anne odasına gönderince de, kendisini asıyor.

Megan Meirer'in anne babası

hemen her intihardan önce, anneden ya da babadan yardım istiyorlar, o zaman ki yardım çağrısını fazlasıyla ciddiye almak lazım.

cyber bullying'i(sanal zorbalık) yapan anne -lori drew-, on sekiz yaşındaki çalışan ve kadının kızı, polis sorgusuna alınıyor. çalışan, sinir krizi geçirip, tüm olan biteni açıklıyor. cyber bullying'le(sanal zorbalık) ilgili ilk yasanın çıkması bu olay yoluyla, ancak anne beraat ettikten sonra yasa geçiyor. fakat kadının işine, evine, arabasına sayısız saldırı oluyor, evinin önünde bir yıl boyunca hemen her gün mezar ziyareti yapılıp çiçekler bırakılan gösteriler oluyor, eyalet değiştiriyor orada da rahat bırakılmıyor, vs.

Dünyada olduğu gibi maalesef ülkemizde de sosyal medyada yapılan kötü yorumlar ve atılan mesajlar aracılığıyla her gün binlerce insan siber zorbalıkla karşı karşıya kalmaktadır. Son araştırmalar, sadece İstanbul’da siber zorbalığa uğrayanların oranının %20’lere ulaştığını göstermektedir.

Bu konuda Samsung’un Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’yla birlikte hayata geçirdiği “Siber zorba olma! #FarkınaVar” hareketi, siber zorbalığa karşı öğrenci, öğretmen ve velileri bilinçlendirmeyi misyon edinmiştir. Hareket kapsamında ilerleyen dönemlerde de BTK işbirliği ile okullara eğitime gidilerek bu kapsamda eğitimler verilecektir.