ABD'de Yaşayan Siyahi Kadınların Önemli Bir Kısmının Peruk Kullandığı Gerçeği

Enteresan bir moda bilgisini şuraya bırakalım.
ABD'de Yaşayan Siyahi Kadınların Önemli Bir Kısmının Peruk Kullandığı Gerçeği
iStock

kızılderili kadın saçı

saçları, oldukça pahalı perukların yapımında kullanılan bir kadın grubu vardır: kızılderili kadınlar. bu kadınların saçından üretilen perukları, siyah kadınlar alıyor.

şimdi biz kıvırcık saçlı bir çocuk gördüğümüzde - ister zenci ister beyaz fark etmez- kendimizi kaybediyoruz ve "ay ne güzel kuzu gibi kıvır kıvır" diye çocuğun üzerine atlıyoruz. bizim yaptığımız en fazla densizlik. ama amerika'daki siyah kadınlar, tiftik veya yapağı gibi ırkçı aşağılamalara maruz kalmışlar.

saç derisinden salgılanan yağ, saç tellerini besliyor. ancak siyahların saç telleri çok kıvırcık olduğu için, bu yağ, saç teli boyunca akmıyor. bu yüzden de siyahların saçları daha kuru ve daha kırılgan. ama aynı sebepten dolayı, siyah kadınlar saçlarını yıkama ihtiyacını daha az hissediyor.

amerika'ya götürülen afrikalıların beraberlerinde taşıdığı en önemli eşya ise iri dişli tarakmış. çünkü beyazlar için üretilen sık dişli taraklar, afrikalıların saçlarının kopmasına neden oluyormuş.

afrikalıların, saçlarına şekil vermek için kullandıkları geleneksel yöntemleri var, minik örgüler ve dreadlock gibi.

ancak amerika'daki afrika kökenliler için, köleliğin sona ermesi ile beraber işler değişiyor. siyahlar artık hür oldukları için topluma karışmak istiyor. toplum beyaz olduğu için, beyazlar gibi saçlarını düzleştiriyorlar. amerika'nın ilk milyoner siyahı bir kadındır ve saç düzeltme kimyasalını geliştirmiştir. tabii o dönem, kafa derisini yakacak kadar agresif olan kimyasallar kullanıyorlarmış.

düz saçlara sahip olmak için uygulanan yöntemler şunlar

1) saç maşası

2) permada kullanılan kimyasallar

3) kafa derisine yapışan minik örgüler yapıp, üzerine postiş dikmek.

4) peruk takmak.

ilk iki yöntemi uygulamak istemeyen kadınlar, postiş ve peruğa yöneliyor. ten renklerine en uygun saç ise kızılderili kadınların saçıymış.

günümüzde afro-amerikalılar için düz saç dediğimizde, peruğundan kimyasalına oradan maşasına 800 milyon dolarlık bir pazardan bahsediliyor.

black is beautiful


düz saç, tüm hızı ile 70lere kadar devam etmiş. hem hippiler hem de kara panterler sayesinde ortaya afro saç modeli çıkmış. ancak günümüzde hala kariyer yapmak isteyen siyah kadınlar, saçlarını düzleştirmeye devam ediyor.

kariyerli siyah bayanların pırasa saçları


how to get away from murder dizisinin ana karakteri, adamı ipten alan ağır ceza avukatı annalise keating'dir. hatun, mahkeme salonlarını, panzer gibi dümdüz edip geçer. ancak dizinin bir bölümünde annalise'i peruğunu çıkarmış halde görürüz. bu onun en savunmasız, en çıplak olduğu andır.


bu sahne, abd'de songül karlı sütyensiz etkisi yarattı. günlerce üzerinde konuştular. hatta dönemin first lady'si michelle obama da kameraların karşısına geçerek, saçlarının doğal hali ile poz verdi.

michelle obama maşasız