ABD'deki Özerk Bölgeler Olan Kızılderili Rezervasyonlarında Yaşanan Hukuksal Boşluk

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 300 Kızılderili rezervasyonu var. Bu bölgeler, içinde bulunduğu eyaletin yasalarına tabi değil.
ABD'deki Özerk Bölgeler Olan Kızılderili Rezervasyonlarında Yaşanan Hukuksal Boşluk

amerika birleşik devletleri'nde yaklaşık 300 kızılderili rezervasyonu var. (indian reservation) bu bölgelerin hakimiyeti tamamen amerika birleşik devletleri tarafından tanınan kızılderili kabilelerine ait. bu bölgeler, içinde bulundukları eyaletin yasalarına bağlı değiller. kendi polis teşkilatları, kendi mahkemeleri var. eyalete vergi ödemiyorlar. federal devlete karşı vergi yükümlülükleri var elbette ama bunun dışında resmen abd içerisinde özerk devletler bunlar.


örneğin; abd'de ki en büyük kızılderili rezervi olan navajo kabilesinin websitesine baktığınızda adamların kendi başkanları ve başkan yardımcıları var. hatta supreme court'ları (yüce mahkeme) bile var. ama işte bu durum, bazı hukuksal boşlukların da doğmasına sebep oluyor.


kızılderili rezervlerinde işlenen suçlar ile alakalı soruşturma ve yargılama aşaması kızılderili polisine ve mahkemesine ait. peki suçu işleyen kızılderili değilse ne oluyor? o zaman işler karışıyor. bir kızılderili polisi kendi topraklarında hız sınırı nedeniyle durdurduğu bir şüphelinin aracında uyuşturucu olduğunu fark ediyor. ama şüpheliyi tutuklamak istemiyor. eyalet polisini arayıp suçu bildiriyor gelin adamı götürün diye. ama eyalet polisi de adamı gelip almak istemiyor çünkü suçun işlendiği yer kızılderili toprağı. kızılderili polis de şüpheli kızılderili olmadığı için tutuklamak istemiyor. sonuç? adam serbest kalıyor. ilgili makaleyi şu adresten okuyabilirsiniz.


las vegas ya da atlantic city haricindeki çoğu kumarhanelerin kızılderililere ait olmasının sebebi de kızılderili topraklarında eyalet yönetiminin söz hakkı olmaması. bu nedenle kızılderili kabilesinin içinde olduğu eyalette kumarhane açmak yasak olsa da kızılderili kendi toprağında kumarhane açabiliyor.