ABD'deki Reza Zarrab Davasında İlk Günün Sonunda Neler Oldu?

Reza Zarrab ve Hakan Atilla, İran'a yönelik uygulanan ambargoyu delmek iddiasıyla ABD'de yargılanıyor. Davanın ilk jürili duruşması 28 Kasım 2017'de (dün) görüldü. İşte dünün özeti.
ABD'deki Reza Zarrab Davasında İlk Günün Sonunda Neler Oldu?


artık bu duruşmalara reza zarrab duruşması demenin de bir anlamı kalmadı sanırım. reza zarrab tanık olarak mehkeme tarafından ihtiyaç duyulduğunda çağrılacak bir kişiye dönüştü. bundan sonra davanın tek sanığı hakan atilla.

28 kasım 2017 tarihli ilk jürili duruşmayı özetleyecek olursak

- reza zarrab makkemeye getirilmedi. savcılık reza zarrab'ın suçunu kabul ettiğini ve abd savcılığının en önemli tanığı olduğunu vurguladı.

- hakim reza zarrab'ın hakan atilla aleyhine tanıklık yapacağını duyurdu. reza zarrab'ın bugün veya yarın (çok büyük ihtimalle yarın) ifade vereceğini söyledi.

- hakan atilla'nın avukatları reza zarrab'ın kendisi aleyhinde tanıklık yapacağının kesinleşmesinin ardından, reza zarrab'a karşı pozisyon almaya başladı. bu bağlamda, reza zarrab'ın cezaevinde rüşvet vererek "alkol, kadın ve yiyecek" getirttiğini ileri sürdü.

- hakan atilla, zarrab’ın gerçek ‘suç ortağının’ eski halkbank genel müdürü süleyman aslan olduğunu ve ‘utanmazca’ zarrab’dan rüşvet aldığını ifade etti. (satışlar satışlar)

- savcı, zarrab'ın şirketlerinin para transferlerini gerçekleştirdiğini ancak "finans ve ekonomik yaptırımlar konusunda uzman" olarak tanımladığı hakan atilla'nın bu transferleri organize ettiğini, "zarrab niyeti ifade etti, atilla metodu sağladı" dedi.

- boom!! reza zarrab hakkındaki yeni bir suçlamayı da 26 ekim'de yapılan gizli duruşmada itiraf etmiş. itiraf ettiği şey ise hakan atilla'nın avukatlarının iddia ettiği gibi hapishanede görevlilere rüşvet vererek "cep telefonu" ve alkol dahil bazı şeylere ulaşım sağlamış. (adam alışmış rüşvetle iş yapmaya hapiste bile rahat durmuyor)(cep telefonu konusunda dava çetrefilleşebilir)

- hakan atilla'nın avukatları 17 aralık dosyasındaki tapelerin doğru olduğunu, halkbankası'nın ve süleyman aslan'ın karapara akladığını fakat hakan atilla'nın bu olayların dışında olduğunu iddia etti.

- sanıkların 2013 yılından beri fbi tarafından da takip edildiği belirtildi. yani deliller arasında 17 aralık tapeleri dışında fbi'ın elde ettiği kendi tape dinleme, sms ve e-mailler de bulunmakta.

hakan atilla hakkında bir not

davayı izleyenler hakan atilla'yı üst düzey avukatlardan oluşan bir avukat ordusunun savunduğunu belirtiyorlar. bu avukatların ücretleri ise "halkbank tarafından" ödenmekte. jüri seçimlerinden önceki son duruşmada hakim hakan atilla'ya avukatlarını değiştirmek isteyip istediğini sordu. hakan atilla ve halkbankası'nın çıkar çatışması içinde olacağı, eğer üzerine atılı suçlamaları reddedip halkbankası'nı sorumlu tutacak olursan bunun aynı zamanda halkbankası tarafından ücretleri ödenen avukatlar tarafından reddedilebileceğini, avukatların hakan atilla'yı halkbank aleyhine tanıklık yapmaktan alıkoyabileceğini belirtti. hakan atilla ise avukatlarından memnun olduğunu ve değiştirmeyeceğini söyledi.

ve duruşma bitti

gelecek duruşma yarın, yani t.s.i bugün 17:00'da. reza zarrab 5 numaralı tanık. bugün 3 tanık dinlendi. reza zarrab'dan önce bir fbi ajanı daha dinlenecek. reza zarrab yarın mahkemeye getirilecek ve dinlenecek. reza'nın tanıklığının en az cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

kaynak - kaynak