ABD'deki Starbucks Şubelerinde İkinci Kahveyi Almak Gerçekten de Bedava mı?

Bir YouTuber, ABD'de bu konuya dair video çekerek yeniden doldurma yöntemiyle uzun süre bedava kahve alabileceğini iddia etti. Peki gerçekten öyle mi durum?

YouTuber Hayrettin'in videosu şöyle

Bir Sözlük yazarı durumu açıklamış

bu durum bir açık falan değildir. anlatayım... starbucks'ın bazı şubelerinde telefon uygulamasıyla boş bardağı ücretsiz doldurma (free refill) talep etmek mümkün. tek şartı var: mağazadan ayrılmamak. yani arkadaşınla sohbet ederken istediğin kadar doldur, ama dükkandan çıktığında hakkın bitiyor. yani sonsuza kadar doldur boşalt yapmak mümkün değil.

bu videoda hayrettin'in yaptığı şey, diğer günlerde de aslında ilk kahveye para verirken, bu kısmı videoda göstermeyip sanki "free refill" işini ilk günkü bardakla yapıyor gibi göstermektir.

peki bu "free refill" işi nasıl mümkün olabiliyor? şirket bunu nasıl göze alabiliyor? çünkü burası amerika. orada da boş beleş insanlar var ama kimse kahveden 10-15 dolar kar etmek için sabahtan akşama kadar dükkanda oturmaz, gider işine gücüne bakar. bütün günü kafede laklakla ziyan etme kültürü maalesef bizde yaygın. macbook'uyla starbucks'a kamp kuran adamların yaratacağı ilave masraf da zaten diğer müşterilerden çıkarıldığı için şube zarar etmez. ayrıca bu uygulama her şubede geçerli değil. hayrettin'in gittiği yer beverly hills gibi zengin bir muhitte. baltimore banliyösünde böyle bir şey yapılsa orayı yıkarlar mesela.

Starbucks'ta En Küçük Boy Kahvenin Adı Neden İngilizce Uzun Anlamına Gelen 'Tall'?