ABD'li İlaç Şirketi Moderna'nın COVID-19'a Karşı %94,5 Etkili Olan Aşısı

ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc, geliştirdikleri COVID-19 aşısının yüzde 94,5 etkili olduğunu açıkladı. İşte aşı hakkında detaylar.
ABD'li İlaç Şirketi Moderna'nın COVID-19'a Karşı %94,5 Etkili Olan Aşısı

abd'li ilaç şirketi moderna'nın geliştirdiğini açıkladığı aşı, mrna teknolojisi ile üretilen bir diğer aşı adayıdır. faz 3 testlerinde %94.5'lik başarıya ulaşmış. aşının önümüzdeki yıldan önce abd dışına gönderilebileceği düşünülmüyor. 38 ila 45 sterlin (390-460 türk lirası) arasında fiyatlandırılması bekleniyor.

aşı 2-8 santigrat derecede 30 gün kadar muhafaza edilebiliyor. -20 derecede ise 6 ay boyunca saklanabiliyor.

aşının testleri 30.000 katılımcıyla yapılmış ve iki grup halindeki katılımcılardan ilk gruba 2 doz aşı, diğer gruba 2 doz placebo verilmiş ve başarı yüzdesi %94.5 olarak bulunmuş. yani placebo alan gruptan 90 kişi covid-19 olurken diğer gruptan 5 kişi covid-19'a yakalanmış.

aşının önemli bir yan etkisine rastlanmadığı, aşı yapılan yerde ağrı, ilk doz sonrası baş ağrısı, ikinci doz sonrasında ise yorgunluk ve kas ağrısı görüldüğü ve yan etkilerin kısa süreli olduğu belirtilmiş. aşının bağışıklık süresinin tespiti için deneylerin sürdüğü şu an için kesin koruyuculuk süresinin bilinmediği de eklenmiş.

moderna, önümüzdeki haftalarda fda (abd ilaç ve gıda idaresi) ve eua (emergency use authorization)'ya başvuracaklarını ve yıl sonuna kadar 20 milyon doz aşı üretebileceğini duyurmuştur.

aynı teknoloji ile üretilen pfizer biontech covid-19 aşısı'nın ise %90'lık başarıya ulaştığı ve -70 -80 derecede muhafaza edilmesi gerektiği duyurulmuştur.

moderna covid-19 aşısı klinik çalışma protokolü

kaynak: the guardian 1 - the guardian 2 - birgün