ABD'nin İkonik Yapılarından: Pek Çok Film ve Dizide Gördüğümüz Flatiron Binası

Bir Empire State Building ya da Özgürlük Heykeli kadar olmasa da, modern mimaride yer edinmiş yapılardan biri olan Flatiron Building'i inceleyelim.


1902 yılında ny 175th ave., broadway ve west 23rd st.'de (beşinci cadde ile broadway'in kesiştiği köşe) mimar daniel burnham tarafından tasarlanarak inşa edilen bina. adını üçgen şekilli zemin planından almaktadır. (nitekim flatiron/iron ing. ütü anlamına da gelmektedir)


flatiron binası stil olarak gerici olarak değerlendirilmekteydi. yerinde daha önce rönesans tarzında süslemeleri olan üçgen bir bina vardı.

woolworth binası ve onun yapımını takip eden diğer binalar gibi flatiron binası da gotik ve rönesans motiflerinin coşkun karışımını yansıtmaktadır. flatiron binası, 19. yy’ın sonlarında kule şeklinde yapılar tasarlamak üzere paris’te ecole des beaux-arts’da eğitilen mimarların stilinde tasarlanmıştır. 22 (kimilerine göre 23) kat, klasik yunan sütunu şeklinde başlangıç, orta ve son olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. geniş pencereler ve ilk üç katın rustik kireçtaşı binayı sıkıca tutar. ince bir kornişin üzerine geçirilmiş çok süslü arkları ve sütunları olan iki kat ise sonuçta tatmin edici bir görüntü oluşturmuştur. 


daniel burnham’ın geleneksel olmayan tasarımı sayesinde liriksel bir yapıda olan flatiron binası, düzensiz yerleşim yerine göre oldukça başarılı olarak değerlendirilmektedir. burnham, serbest duran muazzam bir sütun görüntüsü yaratmak amacıyla, keskin bir köşe oluşturmak yerine binanın bitişini yuvarlaklaştırmıştır. dimdik duran bu heyecan verici üçgen kulenin en tepe noktaları arasındaki mesafe sadece altı feet genişliğinde olup binanın gerisinden ayrı bir görüntü teşkil eder, fakat binaya bağlıdır da.

manhattan'ın empire state'den sonra belki de en ikonik binası. güzelliği tartışılır ama yeri (broadway beşinci cadde) muhteşem. şekli itibarıyla dikkat çekici olduğundan bir çok filmde kullanılmış. bunlardan bazıları: spider-man 1&2 (daily bugle binası olarak), armaggeddon, hitch, conspiracy theory, serpico, fatal attraction, the hours vs. 

hakkında az bilinen bir hadise, etrafındaki hava akımından dolayı, esen rüzgarın yoldan geçen hanımların eteklerini havalandırdığı için, zamane nyc gençliğinin gözde mobilet üstünde çekirdek çitleyip etrafı kesme mekanlarından olduğudur. manhattan'daki en eski gökdelen olduğu hurafedir. bu unvan park row binasınındır.

Örümcek-Adam'da Flatiron Binası.


87 metre yüksekliğindeki flatiron hiçbir zaman manhattan'ın en yüksek binası olmamıştır. park row ondan 23 metre daha uzundur.ancak hiç şüphe yok ki manhattan'ın en dikkat çekici binasıdır. sivri köşelerinin genişliği sadece 2 metredir.

Bina içeriden böyle bir manzaraya sahip.

I. Dünya Savaşı Sonrasındaki Yokluk Akımına Tepki Olarak Doğan Sanat Akımı: Art Deco

İntihar İçin Empire State'e Çıkıp Rüzgarla Bir Alt Kata Düşerek Kurtulan Kadın: Elvita Adams