ABD'nin İşlediği Savaş Suçlarının Birçoğunun Arkasındaki Realist Beyin: Henry Kissinger

ABD'nin eski dışişleri bakanı, 94 yaşındaki Henry Kissinger'ın geçmişi pek de ak değil.
ABD'nin İşlediği Savaş Suçlarının Birçoğunun Arkasındaki Realist Beyin: Henry Kissinger


- vietnam’da savaşın tırmandırılmasından ve bu ülkede üç ile beş milyon arasında masum insanın katledilmesinden birinci derecede sorumludur.


- vietnam’la bağlantılı olarak kamboçya’nın ve laos’un gizlice bombalanması kararında yer almış, kamboçya’da 600 bin, laos’ta ise 350 bin sivilin ölmesine neden olmuştur.


- bir milyon kadar insanın katledilmesi ile sonuçlanan bir cia ve mi-6 darbesi ile 1965 yılında endenozya’da iktidarı gaspeden general suharto, kissinger’in dışişleri bakanı olduğu 1975 yılında usa silahları ve kissinger’in onayı ile doğu timor’u işgal edip halkının üçte birini ödürmüştür.


- 11 eylül 1973 günü şili’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş cumhurbaşkanı salvador allen’de ye karşı general augusto pinochet tarafından gerçekleştirilen, allende’nin, general rené schneider ve daha 10 bini aşkın masum insanın katledilmesi ile sonuçlanan askeri darbenin planlayıcısıdır.


yukarıda bir bölümünü arz ettiğim suç listesine sahip olan bu insan kasabına şili’deki kanlı askeri darbeden yalnızca üç ay sonra nobel barış ödülü de verilmiştir!