ABD'nin Nükleer Denemeleri Yüzünden Kimsenin Yaşayamadığı Yer: Bikini Adası

Bikini Adası (Bikini Atolü), Marshall Adaları'nda, 23 adadan oluşan bir atol. ABD'nin üzerinde tam 23 nükleer bomba denemesi yaptığı bu atolde kimse yaşayamıyor.
ABD'nin Nükleer Denemeleri Yüzünden Kimsenin Yaşayamadığı Yer: Bikini Adası

"savaş biter bitmez dünyada savaşın bulaşmadığı tek noktayı bulduk ve cehenneme çevirdik" - bob hope

bikini, marshall adalar cumhuriyeti'nde bir atoldür. amerika'nın hidrojen bombası deneylerinde sadece bu mercan adasının değil, civardaki üç adanın (bokonijien, aerokojlol, nam) üzerindeki ve sularındaki bütün flora ve fauna buharlaşmıştır.


amerika nasıl halletmişse, kime ne kadar rüşvet yedirmiş ya da ne tür bir politik yöntem uygulamışsa deneylerden önce bikini'de mutlu mutlu yaşayan 162 ada sakinini 1946 yılında göçe zorlamıştır.


deneylerden yıllar sonra günümüzde atol üzerinde ve civarındaki denizde doğal hayat tekrar canlanmaya başlamıştır ancak radyasyon seviyesi insanların yerleşmesi için halen uygun değildir.


göç ettirilen 162 bikinili'den 105'i zaman içinde ölmüştür, geri kalan 62'si ise evlerine dönebilmek için halen bikini adası'nın radyolojik temizlemeden geçirilmesini beklemektedirler. 


bu da yıllardır gerçekleşmemektedir çünkü savunmasına milyarlarca dolar harcayan amerika, bikini'de yarattığı pisliğinin temizlenmesi için gereken birkaç milyon doları asla ödememektedir.

Dünyanın Üzerinde Yerleşim Olan Karaya En Uzak Adası: Tristan da Cunha

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi