ABD'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake Kimdir?

26 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sunan ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake'i daha yakından tanımak, ABD'nin yeni dönemde gerçekleşmesi muhtemel Türkiye politikaları hakkında fikir verebilir.
ABD'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake Kimdir?
Fotoğraf: T.C. Cumhurbaşkanlığı

Jeff Flake kimdir?

çiçeği burnundaki ankara büyükelçisi jeffry lane flake, 1962 arizona doğumlu ve eski arizona senatörüdür. eğitimini uluslararası ilişkiler lisans ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans yaparak tamamlamış.

1980'lerin başında, güney afrika'daki isa mesih'in son zaman azizler kilisesi için misyoner oldu. amerika birleşik devletleri'ne döndükten sonra, goldwater enstitüsü'nün icra direktörü olarak görev yaptı. 2001-2013 yılları arasında temsilciler meclisi üyesi oldu. ardından 2012 senato seçimleri için aday oldu. genel seçimlerde demokrat parti'nin adayı richard carmona'yı yendi. flake, 2013'te bir göçmenlik reformu yasasını senato'dan geçiren iki partili "sekizli çete" denen abd senatörlerinden biriydi.


haziran 2021 tarihinde abd başkanı joe biden kendisini türkiye'ye büyükelçi olmak üzere aday gösterince bu durum ufak bir şaşkınlık yaratmıştı. çünkü flake cumhuriyetçi bir isim ve bir demokrat olan biden'ın kendisini türkiye gibi önemli bir ülkenin büyükelçiliğine aday göstermesi beklenmiyordu. jeffry flake konuyla ilgili olarak biden'a teşekkür etmiş ve partizanlık yapmadığı için minnettarlığını dile getirmişti.

yeri geldiğinde kendisi de partizanlığa karşı duruşlar sergilemiş ve bir cumhuriyetçi olduğu halde kendi partisinden çıkmış bir başkan olan donald trump'ı kamuya açık şekilde sıkça eleştirmişti. flake 2018 yılında yaptığı bir konuşmada, "başkanlığımız şu an yıkım ve ayrımcılığa bitmek tükenmek bilmez bir iştah duyan ve anayasa'nın nasıl çalıştığına dair sadece ufak bir aşinalığı olan biri tarafından küçük düşürülüyor" demişti. kendisinin eski başkan doland trump'ı da eleştirdiği "conscience of a conservative" (bir muhafazakarın vicdanı) isimli yayınlanmış bir kitabı bulunuyor.


Gelelim, kendisinin bunca yıllık aktif siyaset hayatı boyunca takındığı türkiye tavrına

1915 ermeni olaylarını 'soykırım' olarak ısrarla nitelememiş birisidir. bu yüzden kendisi ermeni diasporası'nın sevdiği bir isim değil.

türkiye'ye f35'lerin satılmaması konusundaki oylamada da karşı oy kullanmış bir senatör.

türkiye yanlısı görünen bu iki tavrına rağmen rahip brunson'un serbest bırakılması konusundaki ultimatom niteliğinde yayınlanan mektuba kendisi de imza attı ve çeşitli zamanlarda türkiye'deki kliseler ve azınlıklar konusunda şikayetleri oldu.


aynı zamanda amerikan kongresi'nde kurulmuş hiçbir türk-amerikan dostluk grubuna katılmışlığı yok.

sonuç olarak jeffry lane blake'in türkiye'ye atanmasının satır aralarına bakmak lazım. amerika'da kendisinin büyükelçilik dönemine denk gelen bu günlerde, iki ülke arasında sorunlar yumağına dönen bir durum söz konusu. özellikle demokratlar kendisinin etkili bir dönem geçireceğini düşünmüyor. fakat büyükelçi'nin ılımlı türkiye geçmişi, biden'ın öncelikle f35 ve s400 sorunlarını "bakın ben f35 meselesinde kongre'de sizden yana tavır aldım" diyebilecek bir isimle çözmek istediği şeklinde algılanabilir.


yukarıda belirttiğimiz üzere, bir mormon ve bir misyoner olan jeffry lane flake'i görev süresi boyunca türkiye'deki azınlıkların ve diğer dini cemaatlerin sorunlarıyla haşır neşir olurken bol bol görebiliriz. zira bu tür işler için afrika'da çabalamış bir misyoner, türkiye'de karşısına gelen fırsatları kaçırmayacaktır.