Agatha Christie'nin Ortadan Tamamen Kaybolduğu ve Arandığı 11 Günün Hikayesi

Suç romanlarıyla tanınan yazar, tam da hikayelerindeki gibi bir olay yaşamış Aralık 1926'da.
Agatha Christie'nin Ortadan Tamamen Kaybolduğu ve Arandığı 11 Günün Hikayesi

lost highway filminde yaşanan trans halinin bir benzerini yazar agatha christie de yaşamıştır.

agatha christie'nin 11 günlüğüne ortadan kaybolduğu bir dönemi var. 1926'nın aralık ayı... bu kaybolma yeni kitabı için yapılan reklam çalışması gibi görünmesine rağmen olayın ciddiyetine inananların sayısı daha fazla.

O yıllarda Christie.

kocası onu boşamak isteyince yazar bir anda ortadan kayboldu. arabası dik bir yamaçta terk edilmişti. ancak ne kendisinden bir iz ne de herhangi bir kaza izi yoktu. intihar olasılığı da düşünülerek yaklaşık 15.000 kişinin katıldığı büyük bir insan avı başlatıldı. başka bir yazar arthur conan doyle bulunsun diye medyumlara kadar gitti ama o da bir sonuç alamadı.


araştırmalar ikinci haftaya girince olay artık dünyaya yayılmıştı

agatha christie sonunda bulundu. bir otelde sağlıklı ve güvenli bir şekilde bulundu. ancak kendisi son 2 haftayı hatırlamıyordu. onun evden ayrıldıktan sonra londra'ya gittiği ama yolda arabasını bıraktığı, sonra harrogate'ye giden trene bindiği ve spa kasabasında hiç bagajı olmadan bir otele giriş yaptığının sonucuna vardılar. otele giriş kaydını, kocasının metresi theresa neele adıyla yapmıştı. ikinci hafta otel çalışanları tarafından tanınınca durumu polise bildirdiler ve ailesine teslim ettiler.


agatha christie bu kayıp 11 gün hakkında hiç konuşmadı

yıllar geçtikçe sürekli bu kayıp günler hakkında spekülasyonlar yapıldı. kocası, hafıza kaybı yaşadığını söyledi. ancak başka bir yazar andrew norman'a göre agatha christie füg durumu yaşadı. (bkz: psikojenik füg) bir çeşit psikolojik trans hali. travma veya depresyonun getirdiği bir sonuçtur. agatha christie yeni bir kişiliğe bürünmüştü ve gazetelerde kendisiyle ilgili yapılan haberlerde bile kendisini tanıyamamıştı.

agatha christie kocasıyla daha sonra boşandı ve başka biriyle evlendi.