Ahmet Ertegün'ün Kurduğu Büyük Şöhretler Kulübü: Rock And Roll Hall Of Fame

Atlantic Records'un kurucusu olan ünlü plak yapımcısı Ahmet Ertegün'ün ünlü Rock And Roll Hall Of Fame'i kurduğunu biliyor muydunuz? Detaylara inelim.
Ahmet Ertegün'ün Kurduğu Büyük Şöhretler Kulübü: Rock And Roll Hall Of Fame

Nedir?

1986 yılından beri faaliyet gösteren, rock'n roll şöhretler kulübü. kurucusu, atlantic records'un sahibi ahmet ertegün'dür. kulüp üyeleri (ve ödüller) dört kategoriye ayrılmıştır: performers, non-performers, life-time achievement, early influences. ohio'da aynı isimli bir müze mevcuttur.

üyeleri arasında jerry lee lewis, elvis presley, b. b. king, roy orbison, muddy waters, the beatles, bob dylan, les paul, the rolling stones, simon and garfunkel, the who, johnny cash, the doors, john lennon, bob marley, rod stewart, janis joplin, david bowie, pink floyd, velvet underground, eric clapton, santana, queen, michael jackson gibi isimler bulunmaktadır.

ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.rockhall.com/

Binasından bahsedelim

kulübün aynı zamanda ohio cleveland'da, louvre müzesinin genişletilmesine katkıda bulunan ve avludaki cam piramidi yapan, mimar ieoh ming pei tarafından yapılmış ultra modern binasında hizmet vermekte olan bir müzesi de vardır. vakfın her yıl toplanarak ilk albümünün üzerinden en az 25 yıl geçmiş sanatçıları seçip hall of fame'e alan bir komitesi bulunmaktadır.

Seçimleri son yıllarda tartışılmakta

rock and roll külliyatını yalayıp yutmuş adamlar 1999 yılından sonra kabul edilenlerin yüzde doksan beşinin ciddiye alınmaması gerektiğinin farkındadır. zira olay bambaşka ve anlamsız bir noktaya evrilmiştir o yıldan sonra. ritchie valens gibi rock and roll'un ikinci nefesini alıp vermiş bir adamın michael jackson ile aynı yıl -2001- girebilmesi komedidir. brenda lee gibi bir kadının 2002 yılında kendine yer bulabilmesi keza. anlayacağınız ısmarlama popçuların arasında gerçek rock and roll efsaneleri güme gitti. takip eden yıllarda güme bile gitmediler gerçi. örneğin, komiktir, larry ve lorrie collins gibi öncü kelimesinin tanımı olacak insanlar listeye dahi girememiş, neden? e önce whitney houston'ı falan sokmalıyız değil mi?

sözün özü, 1999 yılına kadar induct olanlar içerisinde bakın 1 tane (yazıyla bir) yanlış seçim bulamazsınız. zaten o sonradan eklenen çer çöp de dahil tüm kabul alanlar arasında ilk 3 sene (86-87-88) kulübe giren isimlerin ağırlığının altında ezilmeyecek bir tane adam yok. çünkü bu herifler, 3 basit akoru tekrarı olmayacak kadar iyi yaptılar. sadece erken dönem olarak değil, gerçek dönem olarak kaldılar.

rock and roll hall of fame, grammy ödülleri gibi içi boşaltılan bir organizasyondur artık

amerikan müzik lobisi 2000 yılından sonra rock ve metali itibarsızlaştırıp öldürmek için elinden geleni yapıyor. bilhassa grammy. grammy'nin 2021 döneminde rock ve metal adayları resmen akıllara zarar.

en iyi rock performans ve en iyi rock şarkısı dallarında fiona apple adı şarkıcının shameika parçasını aday gösterdiler. birinde ödülü aldı. parça rock'a aday ama parçada galiba elektro gitar yok. arka planda bir şeyler çalıyor ama piyano mu gitar mı karar veremedim. ve bu parça rock dalında grammy'de 2 adaylık aldı, birini kazandı.

Shameika


keza aynı yılın en iyi metal performansı dalında da poppy adlı şarkıcının bloodmoney adlı parçası var. bunda da kulağı biraz kabartırsanız birazcık elektro gitar duyabilirsiniz.

Bloodmoney


düşünün metallica, iron maiden, judas priest gibi gruplar 40 yıldan fazladır metal yapıyor ama grammy gibi bir organizasyon, poppy adlı bir kızı önümüze koyarak "hayır bize göre metal budur" diyebiliyor.

grammy bu itibarsızlaştırma konusunda çekingen değil, gördüğünüz gibi bunu artık pervasızca yapabiliyor.

rock and roll hall of fame de bu itibarsızlaştırma hareketinin bir parçası olmuş durumda. rrhof bu itibarsızlaştırmayı metal gruplarına yapıyor. judas priest bassisti ian hill'in dediği gibi organizasyon heavy metali sevmiyor. haklı da. 1986'dan beri sanatçı ve grupları davet eden organizasyon, şimdiye dek 6 hard grubu daveti etmiş. 2006-black sabbath, 2007- van hallen, 2009-metallica, 2012- guns n roses, 2014- kiss, 2016- deep purple. 2006-2016 arasında hard gruplara göz kırpsa da 2016'dan sonra hard gruplara tekrar mesafe koydular. 70-90 arasında müzik yapmış hard grupları es geçip 90'lar gruplarına önem verdiler.

davet sistemi ve işlenişinden bahsedelim

bu organizasyona davet alabilmek için grup veya sanatçının ilk albümünün üzerinden en az 25 yıl geçmesi gerek. bir de eliminasyon ve oylama sistemi var. bu oylayarak seçme sistemi ne zamandan beri var bilmiyorum ama sistem grammy gibi. kategorilere aday veriyorlar sonra oylama sonucu birisini seçiyorlar.

bu organizasyon ilk ahmaklığını guns n roses ile yaptı. guns roses albüm bazında 25 yılını doldurduğu gibi 2012 yılında davet aldı. iron maiden, judas priest, motörhead, slayer, manowar, deep purple, kiss, megadeth gibi gruplar dururken guns n roses'ı çağırdılar. o tarihten sonra rrhof eleştiri almaya başladı. iron maiden'in ilk albümünün üzerinde 41 yıl geçmesine rağmen 2021'de aday gösterildi ama organizasyon foo fighters'ı seçti. judas priest'ın ilk albümün üzerinden 47 yıl geçmesine rağmen 2018 ve 2020'de 2 defa davet aldı ancak seçilemedi.

nirvana da guns n roses gibi 25 yılını doldurduğu gibi 2014'te seçildi. pearl jam, foo fighters, radiohead gibi 90'lar grubu 26. yıllarında hemen seçilmiş gruplardır. red hot chili peppers 28. yıllarında seçildi.

iron maiden 2005'ten beri bırak seçilmeyi davet bile alamadı. ilk davetini 2021'de aldı ama organizasyon komitesi 1995'te kurulan foo fighters'ı seçti.

ama iron maiden vokalisti bruce dickinson sağlam tokat vurdu bunlara. "rock n roll'dan anlamayan bir avuç serseri amerika'da rock n roll'u yönettiğini sanıyor." tarzı bir açıklama yaptı.

dire straits seçilmesine rağmen vokal mark knopfler geceye katılmadı.

axl rose da guns n roses gecesine katılmadı. o da güzel bir açıklama yapmış, organizasyonu samimi bulmadığını söylemişti.

radiohead gecesinde thom yorke da katılmadı.

ayıp eden sanatçılardan biri de tom morello'dur. yahu rezil adam. rage agains the machine 3 defa aday gösterilmesine rağmen seçilmedi. tom morello kameraları showları sever. seçilse koşa koşa gidip showunu yapar. zack de la rocha katılırsa ayıp eder.

velhasıl kelam, organizasyonun amacı işi grammy gibi ticari ve lobi faaliyetlerine dökmek. 2021'de jay z de seçildi. ileriki yıllarda organizasyon rnb artıklarından geçilemeyecek bir hal alacak.

2022 eklemesi: 2022 versiyonunda iyice çığrından çıkmıştır. rnb, pop, rap sanatçıları havada uçuştu. sanırsam yeni bir sisteme geçmişler. judas priest, 7 kişilik takdim listesinde yoktu. judas priest 'müzikal deha' dalında 10 dakika canlı performans sergileyip indi.