Akhilleus İçin Kurban Edilen Truva Prensesi: Polyksena

Truva kralı Priamos'un güzeller güzeli kızı Polyksena'nın hikayei.
Akhilleus İçin Kurban Edilen Truva Prensesi: Polyksena

polyksena, truva kralı priamos'un güzeller güzeli kızı. anadolu'nun yiğit evladı hektor'un ve uçkuruna sahip çıkamayan paris'in bacısı...

polyksena, truva savaşı'nın sonu demektir. truva savaşı, polyksena'nın katledilmesi ile resmen sona ermiştir. bir kadının katledilmesi ile başlayan savaş, bir başka kadının katledilmesi ile sona eriyor... evet, truva savaşı, gemilerine rüzgar sağlamak için agamemnon'un kızı iphigeniea'yı tanrılara kurban etmesiyle başlar. kızını kurban eden agamemnon'un gemileri için tanrılar rüzgar verir ve aka donanması truva seferine başlar... bazı mitlerde ise agamemnon tam kızını kurban edecekken tanrıça artemis kıza acır ve gökten geyik ile gelir ve günahsız iphigenea'yı kurtarır.


her neyse. bir kadının kurban edilmesi ile başlayan antik çağların efsanevi dünya savaşında her şey truvalıların lehine seyrederken, akhilleus'un hektor'u şehit etmesi ile savaşın seyri birden akalar'ın lehine çevrilmeye başlar. yaşlı kral priamos, oğlunun cesedini almak için akhilleus'a yalvarmaya gider. priamos'a dünyalar güzeli kızı polyksena eşlik etmektedir. akhilleus ile polyksena arasında bir aşk başlar. gündüz savaşan iki tarafın iki bireyi geceleri buluşur sevişirler...

gel zaman git zaman, akalar truva atı hilesine başvurarak şehri ele geçirirler. lakin truva düşerken akhilleus da paris'in attığı ok ile vurularak ölür. akhilleus ölmüş ama truva düşmüştür. truva'nın çoğu esir alınır. prenses polyksena, hem sevgilisi akhilleus'un ölümüne, hem de şehri truva'nın yakılıp yağmalanmasından dolayı çok üzgündür. polyksena ganimet olarak akhilleus'un oğlu neoptolemos'un payına düşer. neoptolemos ve myrmidonlar, truva prensesi polyksena'yı akhilleus'un mezarı başında kurban ederler.


böylece iphigeneia'nın kurban edilmesi ile başlayan truva savaşı, polyksena'nın kurban edilmesi ile sona erer... aşağıdaki heykel, neoptolemos'un polyksena'yı kurban edişini anlatır; bu heykel 1865'te heykeltraş pio fedi tarafından yapılmış olup bugün floransa'daki loggia die lanzi'de bulunmaktadır:


ayrıca bugün troya müzesinde sergilenmekte olan polyksena lahdi de prenses polyksena'nın kurban edilişini tasvir eden görsellere sahiptir.