Aksiyon Denince Akla Gelen İlk 2 İsmin Kıyası: Jason Bourne vs James Bond

Aksiyon sinemasının eski ve yeni iki yıldızı kapışsa kim galip gelir?
Aksiyon Denince Akla Gelen İlk 2 İsmin Kıyası: Jason Bourne vs James Bond

jason bourne vs james bond: dönemsel açıdan incelenmesini uygun gördüğüm bir karşılaştırma

60'lı ve 70'li yılların "klasik" bond filmleri, ürünün (eserin) ulaşmayı hedeflediği kitlenin 2- 3 gömlek üstü bir sosyal ortamda geçer. bond'un kıyafetleri dönemin beyefendisini yansıtır, bindiği otomobil aston martin'dir, peri kızı gibi hatunlarla gezer. buradan hedeflenen, izleyicinin g*tunden sallamanın en güzel örneği kıvamında, "30 yaş civarı, iyi sayılabilecek paralar kazanan, kokteyl icmeye özen gösterip, gösterişli arabalara binen kısaca züppe diyebilecegimiz, dönem icerisinde yaygınlaşmaya başlayan plaza insanları" olduğu sonucuna varıyorum. bourne serisine (filmlere) baktığımızda ise bond'un tam aksi istikamette genç bir izleyici kitlesi hedeflenmiş gibi geliyor. nerede akşam orada sabah, elindeki kıt kanaat imkanlarla geçinebilen, üstü başı hırpani, hadi bilemedin çok gündelik genç bir adam izliyoruz bourne filmlerinde. dergi-kitap eline ne geçerse allah yarattı demeyip girişen, kendi silahı bile olmayan, karşılaştığı engelleri basit ama zekice yöntemlerle alt eden bir ajan izliyoruz. "bu iki kurgusal karakterden hangisi arkadaşın olsun?" sorusu ile karşılaşacak olsam james bond, "bu karakterlerden hangisi olmak istersin?" sorusuna jason bourne cevabı verirdim.

İmajlar?

jason bourne sıkıntılı, karanlık bir karakterdir, sürekli kıçını kurtarmaya, kuyruğunu yakalamaya çalışır, bunda da genelde başarılı omakla beraber bir şeyler kaybeder. gerçek ajandır, kılıktan kılığa girer, ne olması gerkeiyorsa o olur. james bond ise, bakkala bile gitse "ekmeğiniz mister bond" denerek karşılanır; saklanma durumu yoktur, yüzyıllar önce deşifre edilmiştir. gerçek ajanlar dünyasında olsa, 2 günde kafasında 4 kurşunla thames nehrine atılır.

Biraz daha ortada bir yorum

jason bourne vs james bond kıyasına tereddütsüz bourne cevabı verenler... jason bourne'un en az james bond kadar soğuk savaşa ait bir karakter olduğunu bilmeyen, robert ludlumın kitaplarını okumamış olan kişilerin yorum yaptığı bir karşılaştırma derim buna. james bond daha klasik anlamda bir ajanken, jason bourne (eğer filmlere önem verecek olursak) bir suikastçidir. james bond'un yetenek yelpazesi, jason bourne'un sahip olduğu hatrı sayılır çeşitlilikteki yeteneği geçecektir zannedersem.

bunun haricinde iki karakterin maceralarının geçtiği ortamlar farklıdır. jason bourne tek adamlık bir operasyondur, james bond'un ise arkasında çoğu zaman aslanlar gibi mi6 vardır.

sonuç olarak kim döver derseniz, "fiziksel olarak dövme" konusunda jason bourne james bond'un ağzına sıçar ama iş "ajanlık" kısmına geçerse, jason bourne'un bir kaç fırın ekmek yemesi gerekir.

ekleme: karşılaştırma yapılacaksa en adil olanı james bond vs ethan hunt'dır.

Ethan Hunt: Görevimiz Tehlike film serisinin Tom Cruise tarafından canlandırılan baş kahramanı.