Aktörlerin, Okuduğunuzda Oppenheimer'a Fena Yükselmenizi Sağlayacak Demeçleri

Vizyona girmesine artık çok az zaman kalan yeni Christopher Nolan filmi Oppenheimer hakkında yönetmen ve oyuncuların kısa demeçleri ve notlar, buyrun.
Aktörlerin, Okuduğunuzda Oppenheimer'a Fena Yükselmenizi Sağlayacak Demeçleri

oppenheimer... hazır vizyona girmesine 1 ay kalmışken yönetmen christopher nolan ve başta cillian murphy olmak üzere oyuncuların filme dair görüşlerini ayrıca film hakkında bilgiler paylaşmanın vakti geldi.

christopher nolan'a göre oppenheimer, "harika bir macera ve harika bir aşk hikayesi. ayrı casusluk, gerilim ve diğer her şeyi içeriyor." nolan, izleyiciyi j. robert oppenheimer'ın zihnine sokmanın zorluğundan bahsederken şöyle söylemiş:

“birinin kafasına girip fiziğin bu radikal yeniden keşfini nasıl görselleştirdiklerini görme fikri var. sinemanın tarihsel olarak mücadele ettiği şeylerden biri de zekanın veya dehanın temsilidir.

emma thomas'tan sonra senaryoyu ilk gösterdiğim kişi görsel efekt süpervizörü andrew jackson'dı.

ona, 'bu adamın kafasına girmenin bir yolunu bulmalıyız' dedim. dünyayı onun gördüğü gibi görmeliyiz, atomların hareket ettiğini görmeliyiz, onun enerji dalgalarını, kuantum dünyasını nasıl hayal ettiğini görmeliyiz. ve sonra bunun trinity testine nasıl dönüştüğünü görmeliyiz. en önemlisi de tehlikeyi hissetmemiz gerekiyor, tüm bunların tehdidini bir şekilde hissetmemiz gerekiyor.' ona asıl meydan okumam, 'bütün bunları bilgisayar grafikleri olmadan yapalım' oldu.”


işte bu yüzden oppenheimer'daki siyah-beyaz ve renkli sahneler iki farklı zaman çizelgesini içeriyor

“filmde kullandığımız iki zaman çizelgem var. biri renkli ve bu oppenheimer'ın öznel deneyimi. filmin büyük kısmı bu şekilde. diğeri siyah beyaz bir zaman çizelgesi, hikayesine farklı bir karakterin bakış açısından daha objektif bir bakış.

senaryoyu daha önce hiç yapmadığım şekilde birinci tekil şahıs ağzından yazdım. bunu yapan oldu mu, insanların yaptığı bir şey mi bilmiyorum… film nesnel ve öznel. renkli sahneler sübjektif, siyah beyaz sahneler objektiftir. renkli sahneleri birinci kişiden yazdım. bu yüzden, bunu okuyan bir aktör için bazı açılardan oldukça ürkütücü olacağını düşünüyorum.”

oppenheimer'ın görsel efektleri hakkında christopher nolan

“yapılacak en kolay şey, hepsini bilgisayar grafikleriyle yapmak olacaktır. ama bunun istediğim türden dokunsal, düzensiz olmayacağını ve gerçek doğaya ulaşmayacağını biliyordum. böylece amacım, filmde görünen her şeyin gerçekçi görünmesini sağlamaktı. bilgisayarın da en iyi olduğu şey için, yani birleştirme ve fikirleri bir araya getirme, istemediğiniz şeyleri çıkarma, katman katman şeyleri bir araya getirme için kullanılmasını sağladık.”

christopher nolan, oppenheimer'da nükleer patlamayı canlandırmak için neden cgi kullanmak istemediğini açıklıyor

“cgi'nin sizi nadiren yakalayabildiğini görüyorum. insan kendini güvende hissetme eğilimindedir. etkileyici ve güzel olsa bile size tehlikeyi hissettirmek zordur. ve biz nihai tehlikeyi gösteriyorduk. seyirciye tehdit edici, çirkin ve korkutucu hissettirmesi için ihtiyacımız vardı.”

bu yüzden nolan, "oppenheimer"da izleyicilerin nükleer patlamayı neredeyse fiziksel olarak hissedebileceklerini vaat ediyor

"bunun dikkat çekici olması gerektiğini biliyorduk. seyirci için büyük bir etki, filme neredeyse fiziksel bir tepki anlamında, daha önce gerçekten sadece sesle yapabildiğimiz şeyleri şimdi resimle yapabiliyoruz.”


ve christopher nolan, cillian murphy'nin oppenheimer'daki performansına hayran kaldığını söylüyor

“aslında, birinci şahıs yaklaşımıyla 'evet, üç saatliğine bu adam olacağız' diyebileceğiniz çok fazla oyuncu yok. sinema tarihinde çok az oyuncunun yükselebileceği bir oyuncu talebinde bulunuyorsunuz. ona olan bu güvenine rağmen, sette her gün beni sürekli şaşırttığını söyleyeceğim. ve kurgu odasına girip performansı bir araya getirdiğimizde ve bunun gerçeğini gördüğümüzde, kesinlikle çok şaşırdım.”

"cillian'ın canlandırdığını gördüğüm tüm karakterler ve çalışmalarımda ele aldığım tüm karakterler arasında oppenheimer'ın en karmaşık ve katmanlı insanlardan biri olduğunu düşünüyorum. cillian, bu farklı katmanları keşfedebilen ve bu karmaşıklık düzeyini, karakteri anlamanıza izin verecek şekilde yansıtabilen birkaç yetenekten biri.

yaptığım her filmde cillian'ı seçebilseydim ve kariyerimin geri kalanında ona güvenebilseydim, mutlu bir adam olurdum."

cillian murphy, oppenheimer'ı “oldukça muhteşem” olarak tanımlıyor

“filmi izledim ve çok mütevazi olmama izin verirseniz, oldukça muhteşem. insanların çok şaşıracağını düşünüyorum. bu, özellikle sinemaya ait bir film. imax'te, yakınlarda bir tane varsa. daha fazlasını anlatmak isterdim, ama bu sadece bir şaka olurdu. söylediklerim, yakında beyaz perdede göreceklerinizle karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor.

bence bu gerçekten önemli bir sinema deneyimi. ve söylemem gereken şeyin bu olduğunu biliyorum, stüdyo sözü bu. ama bunu sinemada mümkün olan en büyük ekranda görmelisiniz. insanları hayrete düşürecek anlar var.”

oppenheimer'ın senaryosu hakkında cillian murphy

“şunu söyleyeceğim, şimdiye kadar okuduğum en iyi senaryo, orası kesin... bu, şimdiye kadar okuduğum birinci tekil şahıs senaryosu olan tek senaryo. bunu anlamam bir dakika, belki bir dakikadan biraz fazla sürdü. ama sonra (nolan) tamamen öznel olmasını istediği, her şeyin olduğu gibi karakterin gözlerinden görülmesi gerektiği ve yine evet, bu teröre büyük ölçüde katkıda bulunduğu anlaşıldı. ama söz konusu christopher nolan olduğunda, o özgüvene sahipsiniz. her zaman yaptığım gibi, onun vizyonuna yüzde 100 inanıyorsun. bu yüzden çok heyecan vericiydi.”

cillian murphy, oppenheimer'ı "akıllara durgunluk veren" olarak tanımlıyor

“içinde gerilim unsurları var ve o destansı kaliteye sahip. bir christopher nolan filminin nasıl gideceğini asla ama asla tahmin edemezsiniz. ve bunu yine yapıyor, ama bence çok büyük bir tuvalde ve bu devasa temalarla. akıllara durgunluk veriyor. içindeki herkes hayret verici ve o gerçekten özel bir şey yaptı.”

cillian murphy, yine bir röportajda christopher nolan'ı övüyor

“her zaman chris'e söyledim, eğer müsait olursam ve sen benim bir filmde oynamamı istersen, oradayım. parçanın boyutuyla pek ilgilenmiyorum. ama derinlerde, gizliden gizliye, onun için bir başrol oynamak için çaresizdim.

uzun süredir devam eden bir anlayışa, güvene ve kısaltmaya ve saygıya sahibiz. daha büyük bir sorumluluk almak için doğru zaman gibi geldi. ve öyle oldu ki (patlayıcı) çok büyüktü.

bunun çok büyük bir sorumluluk olduğunun farkındasın. karmaşık, çelişkili ve çok ikonikti. ama tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biriyle birlikte olduğunu biliyorsun. chris ile bu konuya girerken kendimden emin hissettim. yaratıcı ve profesyonel olarak hayatım üzerinde derin bir etkisi oldu. bana çok ilginç roller teklif etti ve hepsini gerçekten zorlayıcı buldum. ve onun setlerinde olmayı seviyorum.

her aktör bir chris nolan setinde olmak ister, sadece nasıl çalıştığını görmek, filmin diline ve mekaniklerine hakimiyetine ve ana akım stüdyo sistemindeki bu geniş tuvali film yapmak için nasıl kullanabildiğine tanık olur. bu çok zorlayıcı insan hikayeleri.

filmle gerçekten gurur duyuyorum ve chris'in başardıklarıyla gerçekten gurur duyuyorum. bu kesinlikle özel bir olaydı, kesinlikle benim ve chris'le olan geçmişimiz yüzünden. sette beşlik çakmıyorduk ama özel hissettiriyordu. her film yayınladığında bir olay oluyor ve haklı olarak öyle. içinde olsam da olmasam da her zaman onun filmlerini izlemeye giderim.”


emily blunt, oppenheimer'daki kitty rolü hakkında

“kolay bir kadın değildi. 1950'lerin ev kadını idealine kesinlikle uymuyordu ve yine de kendisini meksika'nın los alamos'unda bir ütü masasına hapsolmuş buldu ve bu onu çıldırtmış olmalı.

oynamasını çok ilginç buldum çünkü kendisi de büyük bir bilim adamıydı ama yaşadığı çağla sınırlıydı. beklentiyi seçmeleri gerekiyordu ve eğer kariyerlerini seçerlerse hoş karşılanmıyorlardı. şimdi bile yetmişli yaşlarında, tüm kimlikleri anneliğe kapılmış kadınlar görüyorum ve bu bittiğinde, ben kimim ve kendimi nasıl geri kazanacağım duygusu var?"

emily blunt, christopher nolan'dan etkilenmiş

“görsel olarak en çarpıcı ölçekte anlamlı olan bu büyük temaları yaratabilme biçiminin çığır açıcı olduğunu her zaman hissetmişimdir. tek başına sinemayı herkes için değiştirdi.”

blunt, oppenheimer için cillian murphy ile çalışmak üzerine

“gerçekle liderlik ediyor, sahneyi çiğneyen bir aktör değil. görünüşte hiçbir şey yapamayan ve onun gibi çekici olabilen pek çok insan yok. ve mesele sadece yüzündeki lazer ışınları değil! her detayı düşünmüş."

oppenheimer'ın senaryosu hakkında blunt

“senaryo çok duygusaldı ve bir gerilim filmi gibi okunuyor. sanki bir biyografiyi truva atı ile gerilim filmine çevirmiş gibi. her şey gerçekten nabız attırıyor. hikaye, bu adamın portresi ve sanırım böyle bir beyin travması beni tamamen kilitledi.”

robert downey jr., cillian murphy'nin oppenheimer'daki performansı hakkında konuşmuş

"o olağanüstünün de ötesinde... kariyer tarihimde, oppenheimer'ı oynayan cillian murphy'den daha büyük bir yükselişe sahip birini hiç görmedim."


matt damon, oppenheimer'ı izlemiş ve hayran kalmış

"insanların filme nasıl tepki vereceğini görmek için sabırsızlanıyorum, yakın zamanda izleme şansım oldu ve gerçekten çok etkilendim, herkesin filmi görmesi için heyecanlıyım."

cillian murphy'nin oppenheimer'daki performansı hakkında matt damon

“cillian bu filmde kesinlikle inanılmaz, her şey gerçekten onun omuzlarında. olağanüstü bir performans, insanların bunu görmesini sabırsızlıkla bekliyorum.”

florence pugh, 'oppenheimer' için christopher nolan'la birlikte çalışması hakkında

“christopher nolan ile çalışmak büyük olasılıkla en heyecan verici deneyimlerden biriydi. herkes kendi işinden o kadar çok gurur duyuyor ki. bu duyguyu daha önce sette hiç görmemiştim. sadece bir usta.”