Aleyna ve Elena İsimleri Arasındaki, Bildiklerinizi Unutturacak Bağlantı

Sevan Nişanyan'ın Facebook hesabında paylaştığına göre; Aleyna ismi aslında Rusların Elena ismimin farklı bir yazılışıymış.
Aleyna ve Elena İsimleri Arasındaki, Bildiklerinizi Unutturacak Bağlantı

sevan nişanyan'ın facebook hesabında paylaştığına göre; aleyna ismi aslında rusların elena ismimin farklı bir yazılışıymış:

"aleyna, biliyorsunuz son yılların favori kız isimlerinden. 2015 tarihli seçmen kütüğünde 18+ yaşında 2270 adet aleyna kaydedilmiş. bugünkü toplam sayı ise küçüklerle beraber bunun dört-beş katı olmalı.

yaygın açıklama kuran'da sıkça geçen aleynâ ("bize, üzerimize") edatı. misal: âmennâ billâhi ve mâ unzile aleynâ "allah'a ve bize indirilene inandık" (al-i imran 84) ben de buna kanıp adlar sözlüğü'nde böyle yazmışım.

cahillik işte.

1986 öncesinde doğan tc vatandaşı aleyna'ların neredeyse tamamı sovyetler birliği ve komşu cumhuriyetlerden gayrimüslimler: 25 moldovalı, 20 kadar rus, gerisi ukraynalı, romen, bulgar, gürcistanlı. birkaçı azerbaycan, kırgızistan, udmurtia vs. ama onlar da (ana baba adından çıkarabildiğim kadarıyla) rus. bildiğimiz elena adının farklı yazımı. yani eleni, hz. konstantin'in azize annesi.

ilk türk aleyna 1977'de doğmuş. 1990'a dek çok ender. derken, trabzon'da bir aleyna patlaması yaşanmış. 10 mayıs 1990'ı izleyen dört yılda trabzon nüfusuna kayıtlı tam 804 adet aleyna görülüyor. o yıllarda trabzon'u istila eden sovyet vatandaşı kadınlarla hiç ilgisi yoktur denemez sanırım.

1993-94'ten itibaren isim tüm türkiye'ye yayılmış.

kıssadan hisse: neo islamizm bir geleneğe (geriye) dönüş hareketinden ziyade, modernliğin acı dolu çelişkilerini geleneğe atıfla anlamlandırma çabasıdır desek mi?"

belki bu sadece türkiye'deki aleyna ismi için geçerlidir, müslüman ülkelerde bu isim kullanılıyor mu, bilmiyorum.