Alkol Alınan Gecenin Sabahında Neden Baş Ağrısı Olur?

Alkol sonrası neden baş ağrır? İşte bir doktorun anlatımıyla o baş ağrısının nedeni.
Alkol Alınan Gecenin Sabahında Neden Baş Ağrısı Olur?
iStock

alkolden sonra neden başımız ağrır? çünkü su kaybı oldukça fazladır, tansiyon yüksektir, beyin kan akımı bozulur, beyin su miktarı düşer, beyin hacmi düşer ve beyin zarı ile beyin arasındaki mesafe artar. asıcı venler (beyini beyin zarı ile kafa tasına bağlayan toplardamarlar) yani toplar damarlar gerilir ve beyin zarında ağrı hissi oluşur. olay beyin zarındadır çünkü beyin, ağrı duyusunu hissetmez. ağrıya ait bir sinir yoktur beyinin kendisinde. bu, sebeplerden biridir. 

ayrıca beyin asidozdan en kötü etkilenen organdır. sinir hücreleri ph değişiminde en hızlı etkilenen hücrelerdir. asidoz olan bir vücutta beyin damarları oldukça daralır ve kanlanması bozulur ve beyin hücrelerinde minimal hipoksi oluşur. bu durum az önce küçülen beyin organının bu sefer tam tersine şişmesine ve ödem olmasına neden olur. bu sefer beyin kafa tasından özellikle frontal dediğimiz ön bölgesine baskı kurar ve sabah kalktığınızda gözlerinizin üzerinde özellikle olmak üzere baş ağrısı çekmenize neden olur. 

ayrıca alkollü yattığınızda çok uzun bir süre hareketsiz deliksiz uyduğunuz ve vücut pozisyonunuzu değiştiremediğiniz için beyindeki sıvı dolaşımı yavaşlar ve beyin ödeminin oluşması hızlanır. aynı uzun yolda ayaklarınızın şişmesi gibi. çünkü yere paralel durduğunuzda beyin kalp seviyesiyle aynı hizaya gelir ve beyinde staz yani sıvı birikmesi oluşur. yani bunların hepsi kalp hizasında duran organa giden kan basıncı arttığı içindir. ayaklarınızın uzun yolculuklarda şişmesinin sebebi en altta bulunmasından çünkü basınç en yüksek. hatta içmeseniz bile çok uzun süreli uyumalarda baş ağrısıyla sanki dinlenmemiş hissiyle uyanırsınız. bunun sebebi budur. beyin ödemi olursunuz, beyniniz kafanızın içini zorluyordur, şişmiştir; hemen ayaklanıp hareket etmeniz gerekir.

Bira İçince İnsan Neden Daha Sık Tuvalete Gitme İhtiyacı Hisseder?