Alkol Alınca Vücudumuzda Olup Bitenler

Alkolün vücudumuza etkisi, sarhoşluk mevzusu ve alkol alınca vücudumuzda olup bitenler.
Alkol Alınca Vücudumuzda Olup Bitenler

alkollü bir içki içildiğinde, alkol hızla kana emilir (%20 mideden ve %80'i ince bağırsaktan) ve etkileri içtikten 5 ila 10 dakika sonra hissedilir. genellikle 30-90 dakika sonra kanda pik yapar ve vücudun tüm organlarına taşınır.

alkolün toksik bir maddeden suya ve karbondioksite metabolizmasının veya parçalanmasının çoğu (%90) karaciğer tarafından gerçekleştirilir, geri kalanı akciğerler yoluyla (alkollü nefes testlerine izin vererek), böbrekler yoluyla ( idrar) ve terleyerek atılır.

karaciğer saatte yalnızca belirli bir miktarda alkolü parçalayabilir, bu da ortalama bir insan için yaklaşık bir standart içki kadehine tekabül eder.


alkol, karaciğerin parçalayabileceğinden daha hızlı içildiğinde kandaki alkol konsantrasyonu yükselir ve sarhoşluk hissi oluşur. bununla birlikte alkol konsantrasyonu sarhoşluk semptomları ile tam olarak ilişkili değildir ve farklı insanlar aynı miktarda alkol içtikten sonra bile farklı semptomlara sahip olabilirler.

sarhoşluğu etkileyen şeyler

- karaciğerin alkolü metabolize etme yeteneği (alkolü parçalayan karaciğer enzimlerindeki genetik farklılıklar nedeniyle değişkendir.) 

- midede yiyeceğin varlığı veya yokluğu ( gıda alkolü seyreltir ve ince bağırsağa hızlı bir şekilde geçmesini önleyerek kan dolaşımına emilimini önemli ölçüde yavaşlatır.)

- içecekteki alkol konsantrasyonu (yüksek alkollü içecekler gibi yüksek konsantrasyonlu içecekler daha hızlı emilir. alkol ne kadar çabuk tüketilirse o kadar çabuk sarhoş eder.)

- vücut tipi (ağır ve kaslı insanlar alkolü emmek için daha fazla yağ'a ve kas'a sahiptir.)


- yaş, cinsiyet, etnik köken (örneğin; metabolizma ve emilimdeki farklılıklar nedeniyle kadınlar aynı miktarda alkol içtikten sonra erkeklere göre daha çabuk sarhoş olur çünkü erkeklerin vücutlarında ortalama olarak alkolü kadınlara göre dağıtmak için daha fazla sıvı vardır, bazı etnik gruplar ise alkolün parçalanmasından sorumlu karaciğer enziminin farklı seviyelerine sahiptirler.)

- bir kişinin ne sıklıkla alkol tükettiği (sık içen biri alkolün yatıştırıcı etkilerini düzenli olarak içmeyen birinden daha fazla tolere edebilir.)