Alman LIDL Marketlerindeki Türkiye Tatili ve Yerli Fırın İçeren İndirim Broşürü

Almanya'nın ucuzluk market zinciri LIDL'ın güncel broşürü Ekşi Sözlük'te bol bol konuşuldu. İşte broşür ve buna gelen bazı yorumlar...
Alman LIDL Marketlerindeki Türkiye Tatili ve Yerli Fırın İçeren İndirim Broşürü

10 nisan 2022 almanya lidl market fiyatları...

aşağıya bırakacağım linkten broşüre ulaşıp bu fiyatları görebilirsiniz.

link (sağa doğru kaydırın)

şu sayfada diğer broşürlere de bakabilirsiniz.

evet avrupa perişan halde, bizi kıskanıyorlar, en ucuz türkiye... ve dikkatimi en çok çeken şey, son sayfadaki beko çamaşır makinesi. 219 euro, 3500 tl yapıyor. ama aynı makine türkiye'de 6 bin tl civarı.


küçük beko fırın 60 euro, 900 tl yapıyor. ama aynı fırın burada 1500 tl... kendi yaptığımız ve ihraç ettiğimiz makine yurt dışında nasıl yarı fiyatına oluyor? beynim yandı.


bir şey daha keşfettim: tatil fiyatları

adamlar 350 euroya gelip 8 gün alanya'da kalabiliyor.

biz hemen dibimizdeki şu şehre gitmek istesek, arabamız olsa bile zaten en az 2-3 bin tl benzin gidecek. antalya'ya otobüsle gidip, otelde kalmak yerine sokakta kalsak, her gün simit falan yesek dönüşte de otostop çekip gelsek, 350 birim paraya ancak hallederiz alanya tatilini ama adamlar aynı birim paraya uçakla 3 bin kilometre öteden gelip, üstüne her şey dahil otelde 8 gün kalabiliyor. biz deniz tatilini boşverin, bayramda köye gidelim desek minimum 4 bin tl falan gider. adamlar o paraya afrika'da safariye veya uzak doğuya ya da kanada'ya falan gidebiliyor...

bu konuya kafa yoran gençleri takdirle karşılıyorum

evet çok güzel, sorgulayan bir z kuşağısınız. üst kuşaklar neden sizin dediklerinizi anlamıyor, merak ediyorsanız buyurun:

bizim gençliğimiz almanya'ya özenmekle geçti. türkiye'yi, almanya ile kıyaslamak aklımızın ucundan bile geçmezdi. o kadar uzaktı yani bize. türkiye'de iş bulamayan, kalifiye olmayan, iş gücü almanya'ya gider, çöpçülük yapar, bir sene sonra son model mercedes'i ile dönerdi. (bkz: sarı mercedes) o zamanlar türkiye'de yüksek tahsil sahibi, en iyi işe sahip beyaz yakalar, eğer renault 12 ts, murat 131 falan kullanıyorlarsa zengin sayılırdılar. ama almanya'da çöpçülük yapan vasıfsız türkler mercedes sahibiydi.

yani sizin isyan ettiğiniz, millet bunu nasıl kabul ediyor dediğiniz kısmı, sizin üst kuşaklarınız gelişme olarak görüyor. vay be diyorlar, artık gençlerimiz ülkemizi, almanya ile kıyaslıyorlar. siz çok pısırıkmışsınız diyebilirsiniz, ama biz bu şekilde eğitildik, rönesans, reformlar, matbaa falan filan 500 yıllık bir geri kalmışlığın kısa sürede kapanabileceğini getiremedik aklımıza. ama bugün, ben de farklı düşünüyorum, evet bu fark kolayca kapanabilecek durumda, çünkü dünya artık çok hızlı değişiyor ve gelişiyor.

25 yıl almanya dahil birçok ülkeye ihracat yapmış biri olarak fiyat farklarının sebepleri hakkında birçok fikrim var, hepsini tek tek belirtmeyeceğim.

özellikle çamaşır makinesi belirtildiği için muhtemel fiyat farkı sebeplerini belirteyim

öncelikle kdv'lerde fazla bir fark yok: türkiye 18%, almanya 19%

ötv: türkiye'de 6,3%, almanya'da bildiğim kadarıyla yok.

fiyatın geri kalan kısımlarının devletlerle herhangi bir ilgisi yok. beko (arçelik) markasının kendi takdiri. bunun sebebi şu olabilir, (bkz: dahilde işleme rejimi)

bu rejime göre üretici firma, ürettiği ürünün içine girecek hammadde ve yarı mamülleri ihraç etme koşuluyla gümrük vergisinden muaf olarak ithal edebilir.

yani şu şekilde örneklendireyim, mesela arçelik firması çamaşır makinesi üretmek için gerekli çelik sac ve elektrik motorunu çin'den getiriyor olsun. 1 adet ihracat ve 1 adet de yurt içinden satmak için üretim yapmış olsun. yurt içine sattığı çamaşır makinesine giren hammadde ve yarı mamül için gümrüğe vergi öderken, almanya'ya sattığı makineye girenlere ödemiyor.
bu sebeple birçok ürünün ihracat fiyatı, yurt içi fiyatından düşüktür. "peki neden devlet böyle bir şeye izin veriyor, göz yumuyor?" derseniz, sebebi çelik sac ve elektrik motoru üreten yerli üreticileri korumak içindir.

dış ticaret denilen mevzu, dışarıdan size çok basit geliyor gibi gözükebilir. ama öyle dallı, budaklı bir mevzu var ki orada, içine giremeden bilemezsiniz. her ülkenin benzer korumacı iç güdüleri var, her sene mevzuatlar değişir, ülkeler birbirlerinin önünü kapatmaya çalışırlar. misillemeler, (bkz: antidumping) soruşturmaları, (bkz: countervailing) vergileri, bir acayip savaş var ticarette de.

beko çamaşır makinesi ile ilgili bir başka mevzu da şu: "türk malı alman malından kalitesizdir." bu görüş türkiye'de bile son derece yaygınken, almanya'da nasıl olduğunu düşünürsünüz? beko'nun eli mahkumdur almanya'da çok daha uygun fiyata satmaya, ya da satmayacaktır. yani beko'nun almanya'da daha ucuz olması, sadece bugüne mahsus değildir. her zaman öyleydi.

beko'nun (arçelik) pazarlama, satış ve fiyat stratejisi;

- türkiye'de siemens'in türkiye fiyatları altında satmak,

- almanya'da siemens'in almanya fiyatları altında satmaktır muhtemelen.

yoksa o devasa üretim kapasitesini dolduracak üretim rakamlarına ulaşması mümkün olamaz. vestel de aynı şekilde.

ayrıca ilave bir bilgi vereyim: geçen senenin sonunda miele marka kurutma makinesi aldım. fiyatı arçelik kurutma makinesinden daha düşüktü. o günkü kurla euroya çevirsem, almanların miele'yi o fiyata alma şansı yoktu. zaten 1-2 gün sonra fiyatı 2 katından daha fazlaya çıktı. şirketlerin bazen çok uygun kur hedge işlemleri oluyor. bu sayede çok absürt fiyatları bir süreliğine sürdürebiliyorlar.