Almanca Öğrenirken Çok İşinize Yarayacak Faydalı Web Siteleri

Almanca öğrenirken bu siteleri kullanan ve faydasını gördüğünü söyleyen birinden geliyor.
Almanca Öğrenirken Çok İşinize Yarayacak Faydalı Web Siteleri
iStock

son 1 yıldır üzerine düşerek öğrenmeye çalıştığım dil. bugünkü haftalık grup toplantısında şefimden 'almancan gün geçtikçe ilerliyor' ilifatıyla öğrenme motivasyonumu arttıran canım zor dil. bu motivasyonla kendi kullandığım siteleri sizlere de tavsiye etmek isterim.

1. deutschewelle: kesinlikle ve kesinlikle müthiş bir kaynak. nico's weg serisini a1'den başlayarak bütün alıştırmalarını yaparak ilerleyin. program sonunda gerçekten müthiş bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız. türkiyede gittiğim bir çok kurstan daha verimliydi benim için. üyelik oluşturup ilerlemenizi görmek ve alıştırmaları sırasıyla yapmak verimli oluyor.

2. quizlet: ispanyol yakışıklımız nico'dan öğrendiğim kelimeleri bu uygulamada setler oluşturarak gece yatmadan çalışın. ilk başlarda kelimeler ne kadar birbirine benziyor ya diye moral bozmayın. ya da bozun yapacak bir şey yok. evet almancadaki kelimeler grammerden çok daha zor. zaten 2 tense ile hayatınızı idame ettirebilirsiniz almancada. öyle ya da böyle o kelimeleri öğrenmek şart. nasıl olacağı size kalmış. ben bu uygulamanın faydasını epey gördüm, görmeye devam ediyorum.

3. nachrichtenleich: her pazartesi ziyaret ettiğim bir başka site burası. hem almanya'ya dair haberleri alabileceğiniz hem de okuma pratiği yapabileceğiniz güzel bir yer. haberleri gayet anlaşılır ve kolay bir dille paylaşıyorlar.

4. easygerman: sokak röportajlarıyla almanca öğrenmeye devam. ilk adımınız kolaya kaçıp buraya sığınmak olmasın bence. a2 seviyesinden sonra insanların konuştukları şeyleri anlamak motivasyon oluyor. bir de ülkemizdeki sokak röportajlarından sonra bünyeye biraz medeniyet sağlıyor. güzel oluyor.

5. vhs deutschkurse: alman halk evlerinin (bkz: volkshochschule) online öğrenme portalı. üyelik oluşturup seviyenizi uygun kursu seçerek ilerleyebilirsiniz. yukarıda bahsettiğim nico's weg'i komple bitirdikten sonra direkt b1 seviyesinden başlayabilirsiniz.

6. extra auf deutsch: bence son adımınız bu olsun. kısa bir dizi ve seviye gayet anlaşılır. ne yazık ki dizinin sadece 13 bölümü var.

7. biraz ilerledikten sonra annenmaykantereit şarkılarını sözleriyle birlikte açıp dinleyin. (bkz: damar reis) ve tayfası hem güzel müzik yapıyor hem de almanca bir şarkıyı tamamen anladığınızda motivasyonunuz artıyor. ausgehen benim tamamını anladığım ilk şarkı olmuştu mesela o yüzden çok severim.

Ausgehen - AnnenMayKantereit


bence en önemli kısım motive olmaya devam etmek. benim için almanya'ya gelecek olmam motivasyondu. şu anda buradan ayrılırken iyi referanslarla ayrılmak.