Altın Alacakların Dikkatine: Kuyumcuların Gram Altında Yaptığı Dolandırıcılık

Eğer kuyumculardan altın satın almak istiyorsanız bazı üç kağıtçılara karşı dikkatli olmanızda fayda var.
Altın Alacakların Dikkatine: Kuyumcuların Gram Altında Yaptığı Dolandırıcılık
iStock

düğün meselesi nedeniyle kuyumcularla çok haşır neşir olduğumdan dolayı farkına vardığım dolandırıcılık. bir iki tanesinde rastlasam tesadüf derdim ama çoğu aynı yöntemi kullanıyor. konunun gündemde kalıp tüm altın alacak olanlara faydalı olmasını umuyorum, yardımlarınızla.

olması gerekeni kısaca anlatmak gerekirse;

altının gram fiyatı: 250 lira alış, 260 satış (24 ayar olmuş oluyor)
22 ayar altının gram fiyatı: 230 lira alış, 240 satış (bilezikler bu fiyattan hesaplanmalı)

atıyorum, 10 gramlık bir bilezik alacaksınız. eğer gidip abi şu burma bileziği tartıp fiyat ver dediğinizde, hesap makinesinden hemen 10x265=2650 diyor size. abi 22 ayar fiyatından yapacaktın deyince evet yapacağım zaten bu asıl fiyatı şimdi size indirimlisini söyleyeyim diyerek kıvırmaya başlıyorlar ve 10x245=2450 lira diyorlar indirim yaptık ayağına. eğer bilmiyorsanız "gram yükseldi biliyorsunuz bakın gramı 260 olmuş" diye gösteriyorlar, siz de doğal olarak inanıyorsunuz. gram başı işçilik de almış oluyorlar zaten.

yani eğer 22 ayar fiyatını bildiğinizi söylemezseniz, 24 ayar gram altın fiyatından hesap ediyorlar ve normalden çok çok fazla ödeme yapıyorsunuz. tabii 10 gramı hesap kolay olsun diye yazdım, ortalama 50-100 gram bilezik alınsa 2000 liraya kadar dolandırılmayı ortaya çıkartıyor.

zaten siz bilgili olsanız bile satış fiyatı farkı ve işçilik maliyeti nedeniyle 240 olan fiyatı 245'e kadar yükseltiyorlar, kâr edebilme amaçlı. bir de bilmeyenlere 265'e çıkartmaları resmen dolandırmaktır. eğer sadece 1 yerde bunla karşılaşsaydım tesadüf ya da o kuyumcu kötü derdim. ama girdiğim en az 5 kuyumcu da bu şekilde yaptı. bunların foyasının ortaya çıkması ve herkesin bilinçlenmesi gerekiyor. hatta bazı bileziklerin ayarı 22'den de düşük oluyor, bunu belirtmemeleri direkt suç. buna iyice dikkat etmeliyiz.

ekleme: yukarıdaki yazım üzerine pek çok kuyumcudan mesaj aldım; 22 ayarın gramı 230 lira ise işçilik ve kâr payı koyunca tabii ki yükselecek diye. 

ben zaten gramı 230 liraysa 230'dan versin demiyorum, kârını işçiliğini her şeyini hesap edip zaten en son aşamada bana 245'ten sattı, buraya kadar sorun yok. ama eğer ben bilmiyor olsaydım gramı 230 olan altını 265'e satacaktı, bundan bahsediyorum. bunu da "gram altın fiyatı 250 bakın" diye yutturmaya çalışıyorlar, ama 22 ayar altınla internette yazan gram altın aynı değil. gram altın demek 24 ayar altın demek. bunun bilincine varması lazım toplumun.

2019 Yılında Evlenecek Bir Çiftin Ortalama Düğün Masrafı Ne Kadar Olur?

Periyodik Cetveldeki 100'den Fazla Element Arasında Altın Neden Bu Kadar Değerli?