Amerika Birleşik Devletleri'nin İlk ve Tek İmparatoru: Emperor Norton

Kendisini "ABD İmparatoru Norton I" ve "Meksika Koruyucusu" ilan eden ilginç bir San Francisco sakini Emperor Norton.
Amerika Birleşik Devletleri'nin İlk ve Tek İmparatoru: Emperor Norton

emperor norton, tam adı joshua norton olan amerika birleşik devletleri'nin ilk ve tek imparatoru. 

ingiltere'de doğmuş olan norton 1849'da san francisco'ya gelmiş, ticaretle uğraşmıştır. çin'in pirinç ihracatını durdurmasının ardından san francisco'da pirincin fiyatı dokuz katına çıkmış, norton da durumdan istifade etmek için bütün parasını peru'dan gelen doksan ton pirinç yüklü bir gemiye yatırmıştır. ne var ki peru'dan art arda gelen pirinç yüklü gemiler norton'un pirinçlerini umduğu fiyata satmasına izin vermez. norton 1858'de iflas eder.

bir süre ortalıkta görünmeyen norton, şehre geri döndükten sonra 17 eylül 1859'da kendini imparator ilan eden bildirgesini yayınlar: "birleşik devletler vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun ön talebi̇ üzeri̇ne; ben joshua norton, eskiiden algoa körfezi̇, cape of good hope, şiimdi̇ iise son dokuz yıl on aydır san francisco, kaliiforniiya'da yaşıyorum, kendimi bu birleşik devletler'iin iimparatoru olarak i̇lan ediyorum."


bir süre sonra ünvanına "protector of mexico" ünvanını da ekleyen norton 'hükümdarlığı' boyunca içinde cumhuriyetçi ve demokrat partilerin kapatılmasına dair bir kararın da bulunduğu pek çok bildirge yayınlar. san franciscoluların zararsız gözüyle baktığı ve hatta ardından sevdiği bu adamın bildirgeleri yerel gazetelerde yayınlanır. günlerini sokaklarda dolaşıp teftiş yaparak geçiren norton, kendi bastığı parasını amerikan dolarıyla değiştirerek faturalarını ödeyecek parayı kazanır.

yirmi bir yıllık hükümdarlığı 8 ocak 1880 tarihindeki ölümüyle sona eren norton'un cenazesine 10 ila 30 bin kişinin katıldığı söylenmektedir.