Amerika Kıtasını Tasvir Eden İlk Küre: Da Vinci Küresi

Leonardo da Vinci tarafından yapıldığı iddia edilen Da Vinci Küresi'nin, Amerika'yı tasvir eden ilk küre olduğu düşünülüyor.
Amerika Kıtasını Tasvir Eden İlk Küre: Da Vinci Küresi

1504 tarihli da vinci küresiamerika’yı gösteren bilinen en eski küredir. deve kuşu yumurtasının iki yapışık alt yarısına kusursuz bir detay ile kazınmıştır.

16 haziran 2012’de royal geographical society tarafından düzenlenen londra haritacılık fuarında keşfedildiğinde leonardo’nun eseri olduğu bilinmiyordu. hollandalı bir tüccar, onu 19. yüzyıldan kalma bir nesneymiş gibi satmaya çalışıyordu ve daha sonra, aynı gün başka bir meslektaşından aldığını ve bu nedenle eserin kaynağının bilinmediğini söyleyecekti.


eser, iki deve kuşu yumurta kabuğunun birbirine birleştirilmesiyle ve küreyi dik tutmak için alttakinin içine (yumurta akı ile yapıştırılmış) bir kalsiyum denge ağırlığı yerleştirilmiş olarak yapılmıştır.

11,2 santimetre çapında ve sadece 134 gram ağırlığındadır. gösterilen harita gemilerin, bir volkanın, denizcilerin, bir canavarın, dalgaların, konik dağların, nehirlerin ve diğer öğelerin ve yer adlarının resimlerini içerir.