Amerika Merkez Bankası FED'i 5 Aile mi Yönetiyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün akşam CNN Türk'te katıldığı Tarafsız Bölge programında ABD merkez bankası FED'i 5 tane ailenin yönettiğini söyledi. Peki gerçekten böyle mi bu durum?
Amerika Merkez Bankası FED'i 5 Aile mi Yönetiyor?

fed'i 5 aile falan yönetmiyor. fed'in ortakları yasal statü gereği abd'deki diğer bankalardır. yüzlerce de banka vardır. fed, bankaların ortaklaşa sahibi oldukları bir fondur. abd'de de bankacılık ülke genelinde yapılan bir iş değildir. bizde bütün bankalar ülke genelinde örgütlenir. orada yerel 3-4 şubeli yüzlerce, binlerce küçük banka vardır. 

siz de gidip abd'de yerel bir banka kurarsanız, siz de fed'e de mikroskobik düzeyde hissedar olursunuz zorunlu olarak. bunların yöneticileri arasından daha üst, daha üst yöneticiler derken fed'in üst yöneticileri seçilir. ama o kısım da semboliktir. fed'in asıl yöneticileri fed başkanı ve para politikası kuruludur. (fomc) bunları da doğrudan seçimle gelen amerikan başkanı atar. fed'in bütün para politikalarını bunlar belirler.


nerede o 5 aile, hangi aşamada kontrol onlarda? çok bilinen bir komplo teorisi olarak komplo teorileri üzerine yazılmış her kitapta örnek olarak anlatılan bir şeydir bu. "ay'a aslında hiç gidilmedi", "dünya aslında düz" gibi pek çok uydurma ve dayanaksız komplo teorisinden bir başkasıdır.

fed'i 5 aile falan yönetmiyor. ekonomi bakanı'nın buna inanan birisi olması utanç verici. sayın ekonomi bakanı; çıkın açıklayın, hangi 5 aileninmiş, bunlar hangi mekanizmayla yönetiyormuş fed'i.

konu hakkında daha fazla okuma yapmak isteyenler için link: federalreserve.gov