Amerika Tarihinin En Medyatik Cinayet Davasının Başrolündeki Adam: O. J. Simpson

Eski Amerikan futbolu yıldızı ve aktör O. J. Simpson, 1994'te eski eşi Nicole Brown Simpson ve eski eşinin sevgilisi olduğu iddia edilen Ronald Lyle Goldman'ı öldürmek suçundan yargılanmış ve 1995 yılında sonuçlanan bu dava Amerika tarihinin en medyatik davası olarak tarihe geçmişti.
Amerika Tarihinin En Medyatik Cinayet Davasının Başrolündeki Adam: O. J. Simpson


o. j. simpson, amerika tarihindeki en medyatik davalardan birinin kahramanı 

karısı nicole simpson ve onun sevgilisi ronald goldman'i öldürmekten tutuklandı. savunması ve iddiası için 20 milyon doların üstünde para harcandı. dava boyunca mahkeme tutanakları 50 bin sayfa tuttu. dokuz ay süren bu dava sırasında yargıç jüri üyelerine acımış olacak ki dinlenmeleri için onları bir tatil kampına, bir kere sinemaya, bir kere de bir adaya bot gezisine yolladı. 

dava, lindberg kaçırılma davası (1930'lar) ve manson davası'ndan (1970'ler) daha çok izleyici çekti. cnn'de larry king "tanrı meşgul olsa, o. j. müsait olsa, yine de tanrıya gidin" yorumu bile yapmıştır. tv seyircilerinin yaklaşık yüzde 91'i ki bu rakam 141 milyona tekabül ediyor, oj'in mahkeme kararını televizyonlardan ve radyolardan takip etti. bir çalışmaya göre, işi bırakıp oj'in davasını izleyen işçiler yüzünden amerikan ekonomisi 25 milyar dolar kayıba uğradı. işin diğer bir boyutu ise yapılan aynı ankette oj'in, karısı nicole simpson ve onun sevgilisi ronald goldman'i öldürdüğü gece (beraat etmiş olsa da kesin o öldürdü, başka bir şey olamaz) oj'in evinde misafir olan kato kaelin, ankete katılanların yüzde 74'ü tarafından tanınıyordu, ama amerikan başkan yardımcısını tanıyanların oranı ise sadece yüzde 25'di.

O.J. Simpson ve eski eşi Nicole Brown Simpson

bu adamın derdi neydi peki?

karısı wasp (beyaz anglo-sakson, protestan'ın gavurcası) olarak adlandırılan, kendi ise siyahi bir amerikan futbolu yıldızı. amerikan profesyonel futbol ligi'ndeki gelmiş geçmiş en iyi runner back'lerden biri olarak bilinen, hot shots serilerinin bir çoğunda oynayan bu şahıs, kendisinden iki yıl önce boşanmış olan eşini ve eşinin sevgilisini, çocukları sydney ve justin uyurlarken, nicole'ün evinde boğazlamıştır. daha sonra cesetlerin bulunmasının ardından polisten kaçmaya çalışmış, arabasıyla birlikte 80 mil boyunca polisten kaçmış (tabii bir rehineyle birlikte), ve bu kovalamaca sahnesi yaklaşık 100 milyon kişi tarafından naklen izlenmiştir. 

hakkındaki o kadar delile rağmen beraat etmiştir. sebebi de delil yetersizliğidir. soruşturmayı yürüten polislerden biri olay yerine simpson'ın kanından boşaltmıştır. bunu o kadar acemice yapmıştır ki dikkatli dream team olarak adlandırılan savunma avukatları bunu ortaya çıkarmıştır. burada belirtmek gerekiyor ki kendisini 11 kişilik bir avukat ordusu savunmuştur. buna karşılık iddia makamında ise 25 kişilik bir kadro vardır. sonra bu polisin ırkçı söylemleri ortaya çıkarılmış ve bu sebepler onu beraat ettirmiştir. beraat etmesinin ardında yatan diğer birkaç neden ise, jüri üyelerinin bir çoğunun siyahi olması ve kadın olmasıdır. (jüride bir tane beyaz amerikalı vardır, o da kadındır) olay, santa monica gibi beyazların çok olduğu zengin şehirlerinden birinde olmuşsa da mahkeme los angeles'ta görüldüğünden jüri, siyahi ağırlıklıdır.


ayrıca iddia makamının, mahkemeyi batırdığı bir ok savcı tarafından belirtilmiştir. hatta mahkemeden sonra bir çok jüri üyesi "oj 'in suçlu olduğu ortada ama iddia bu olayı öyle yüzüne gözüne bulaştırdı ki suçsuz vermek zorunda kaldık" demiştir. bir de mahkeme sırasında bir eldiven olayı vardır ki mahkemeyi oracıkta bitirmiştir. iddia, oj'in eldivenini bulmuştur ve bu eldivende nicole'ün kanı bulunmuştur. oj'in bunu denemesi istenir. herkesin gözü önünde oj, bu eldiveni dener ama kendisine bariz küçük gelir eldiven. o zaman oj'in avukatları da "madem küçük geliyor o zaman beraat etmeli" der, iddia makamı ise eldivenin kandan dolayı büzülüp küçüldüğünü söyleyip durumu kurtarmaya çalışır. (bkz: yersen)


nitekim oj abimiz kararın açıklanmasıyla birlikte jüriye el sallar ve ağzından "teşekkür ederim" sözcükleri dökülür. zannımca çok iğrenç bir sahnedir çünkü mahkemenin ilk günü nicole'ün yıllar önce 911 'i arayıp oj'in onu dövdüğünü ve acil polis istediğini belirten kaydını dinledikten ve o kayıtta oj'in nicole'e söylediklerini duyduktan sonra öldürmemiş olcağına inanmak güçtür. kadın o kayıtta çok vahim bir ses tonuyla konuşmaktadır.


ama yıllar sonra kurbanların yakınları bir dava daha açarlar ve bu davada ölümlerden dolayı suçlu bulunur. ama aynı suçtan iki kez yargılanamayacağı için (bkz: double jeopardy) sadece tazminat cezası alır. bu da 33 milyon dolar civarında bir rakamdır. oj'in bunu ödeyecek parası yoktur, nitekim ödememiştir de. 2000 yılında çocuklarının velayetini yine bir avukat ordusu sayesinde kazanır. ve çocuklarıyla birlikte florida'ya göç eder. iddaya göre buraya göç etmesinin sebebi bu eyalette borçlara karşılık ikametgahın haczedilememesidir. zamanını şimdi golf oynayarak geçiren oj, dokunulmazlar listesinde tavan yapmıştır.

Davada nasıl deliller olduğunu merak edenler için detaylar

> oj simpson'a ait olan ford marka aracın kapı kolunda bulunan kan,

> cinayetin işlendiği evin bahçesinde bulunan oj simpson'a ait olduğu iddia edilen el yapımı bruno magli ayakkabının izleri,

> hem cinayetin işlendiği evin bahçesinde hem de oj simpson'un evinin bahçesinde bulunan oj'e ait olduğu iddia edilen aris isotoner marka kanlı eldivenler,

> oj simpson'un dna özelliklerini tutan, cesetlerin bulunduğu bahçedeki kanlı ayakkabı izlerinin yanındaki üç damla kan,

> oj simpson'un hiçbir zaman açıklayamadığı sol elinin küçük parmağındaki kesik,

> oj'e ait olan aracın döşemesindeki liflerin öldürülen garsonun gömleğinin üzerinde bulunması,

>nicole'e ait olan kanın oj'in yatak odasında yerdeki siyah erkek çorabının bir tekinde bulunması.

bu kadar delile rağmen orenthal james simpson'ı beraat ettiren johnnie cochran liderliğindeki "rüya takımı"nın akıllara zarar savunması

> nicole simpson'ın boğazını tek hamlede, sol kulağının altından başlayıp sağ kulağına kadar başı gövdeden ayıracak derinlikte kesip, daha sonra kendinden yaşça küçük ve iri yarı olan ronald goldman'in göğsüne 19 kez bıçak saplayan oj'in çorabındaki bir damla kan dışında hiçbir giysi veya ayakkabısında kana rastlanmayışı.

> polislerin cinayetin işlendiği evdeki hiçbir nesneye dokunmadıklarını iddia etmesine rağmen, olay yeri inceleme ekipleri tarafından çekilen fotoğraflarda delil olarak kullanılabilecek birçok nesnenin her fotoğrafta farklı farklı yerlerde görülmesi yani polislerin açık açık yalan söylemesi..

> dedektif furhman'ın hayatında hiçbir zaman zencileri aşağılayıcı bir hakaret olarak kabul edilen nigger kelimesini kullanmadığını iddia etmesinin ardından duruşma salonunda dinletilen bir teyp bandında furhman'ın bir telefon görüşmesinde 10 dakika içerisinde 40 defa nigger kelimesini kullanmış olması. ilaveten furhman'ın zenci kadın polis memurlarına kötü muameleden disiplin cezası almış olması. (furhman oj simpson'nın katil olabileceğinden ilk şüphelenen polistir ve arama izni olmadan oj'in evine girip arama yapmıştı üstelik oj'in evinin bahçesinde orta yerde kanlı eldivenlerin tekini bulduğunu iddia eden gamalı haç taşıyan hitler hayranı polistir de ayrıca.)

> oj simpson'a ait olduğu iddia edilen, her iki evin de bahçesinde bulunan kanlı deri eldivenlerin jürinin gözleri önünde duruşma salonunda tüm uğraşlara rağmen oj simpson'ın eline sokulamayacak kadar küçük çıkması. bu sahneden önce avukat cochran jüriye dönerek alçak sesle: "if it doesn't fit, you must acquit" demiştir ki bu davanın bittiği an'dır. ayrıca internette o sahnenin fotoğrafları bolca mevcuttur. 

> dava devam ederken özel kimyasallar kullanılarak cinayetin işlendiği bahçede yapılan araştırmalarda 10 numara spor ayakkabı izine rastlanması (polisler ayaklarına koruyucu galoş giydikleri yönde ifade vermişlerdi)

> olay yerindeki ayakkabı izlerinin yanındaki kan damlalarında, arka bahçenin demir kapısı üzerinde, ayrıca oj'in yatak odasında yere atılmış erkek çorabındaki kan lekelerinde, yakalandıktan sonra sağlık taraması için oj'den alınan kanın pıhtılaşmasını engellemek için kullanılan edta isimli bir kimyasalın bulunması. (yani delillerin üzerinde bulunan kan lekeleri oj yakalandıktan çok sonra (cümle kurulamadı).) (daha sonra laborantın hata yaptığı anlaşıldı ama oj artık serbestti.)

Bu içerik de ilginizi çekebilir