Amerikan Filmlerinde En Çok Kurtarılan Adam: Matt Damon

Hatırlayacağınız üzere son filmi The Martian'da uzayda kurtarılmayı bekleyen bir astronotu canlandıran Matt Damon, bu zamana kadar oynadığı çoğu filmde benzer bir rolü canlandırmış. İşte Amerika tarihinin en çok kurtarılan adamı Matt Damon'ın kurtarıldığı filmler.

Courage Under Fire

IMDb

courage under fire'ın hiçbir artısı yok bence. meg ryan da rol almasaydı keşke filmde. hem az görünüyor, hem de bu karakterlerin oyuncusu değil. özellikle helikopterde bağırdığı sekanstan sonra "bunun yerine romantik-komedi çekseydin keşke" dedirtti. matt damon'ın da filmde 15-20 dakikalık bir rolü var. bu adam gençliğinde hakikaten çok çirkinmiş. o çirkin halinden nasıl şimdiki haline gelebildi, şaşırmamak zor. sözün özü, her şeyiyle formül kokan, izlenmesi pek gerekli olmayan, vakit kaybı bir film.

Titan A.E.

IMDb

vizyna girdiği zaman pek olay yaratmamış olan, pek az kimse tarafından bilinmesine rağmen çok kaliteli bir hikayeye sahip olan animasyon. fakat çizgi animasyonlar biraz yamuk durmakta sanki ama yinede güzel bir akıcılığa sahiptirler. 3d animasyonlara diyecek yok zaten muhteşemdirler. ayrıca ses efektleri ve müzikleride çok güzeldir. her bilimkurgu severin seyretmesi farzdır.

Syriana

IMDb

parçaları sunup bütün oluşturma işini izleyiciye bırakan, ancak gizemliliğin ayarını tam olarak tutturamayıp ortaya biraz muğlak bir ürün çıkarmış hollywood yapımı. film bariz bir şekilde görüşünü belli edip, mesajını veriyor. uluslararası gücü elinde tutan dengeleri, ülkeler arası gelir dağılımındaki dengesizliğe dikkat çekiyor, ancak filmi seyretmeye gitmiş bir kişinin ayrtıntılara ve karakterler arasındaki bağlantılara vakıf olmasına yardımcı olmuyor. senaryo ile ilgili takdir ettiğim tek şey, çoğu hollywood yapımında olduğu gibi aşk, meşk, duygusallık katmadan, ağır bir konuyu ağır bir şekilde sunması. 

bireysel oyunculukların kalitesi filmi izlenebilir hale getirmiş kanımca. george clooney'in aldığı en iyi yardımcı erkek ödülünü fazlasıyla hak ettiği, matt damon'un da başarılı bir oyunculuk sergilediği görülüyor.

Saving Private Ryan

IMDb

yönetmenliğini steven spielberg'in yaptığı,senaristliğini ise robert rodat'ın yaptığı 2.dünya savaşı eksenli filmdir. filmde temel konu 2.dünya savaşı olsa da üç kardeşini birden savaşta kaybeden james f. ryan'ı bulmak (filmde matt damon bu rolü oynuyor) artık ordunun bir görevi haline gelmiştir. abd ordusu hem almanlar ile savaşmak hem de ryan'ı bulmak zorunda kalınca birçok kayıp vermişti. üstelik bu operasyonda korkak bir asker de grubun işini zorlaştıran bir etken olmuştu.

bende bu filmi izlemek bir gelenek haline geldi,her sene bir kere mutlaka izlerim. babam, henüz ben küçükken eve bu filmin vcdsini getirmişti. vcdlerden biri kaybolmuştu ve bu yüzden filmi uzun bir süre izleyememiştim. neyse ki 3 sene önce ilk kez izlemiş oldum.(neden bu kadar bekledim,anlam veremiyorum) şüphesiz ki sinema dünyasında teknik olarak bu filmden çok daha iyi filmler vardır,ancak saving private ryan isimli filmin bendeki tesiri bambaşka oldu. 

unutmadan; call of duty 2 oynayanlar için bu filmin ayrı bir yeri vardır. özellikle normandiya çıkarması sahnelerinin yeri ayrıdır.

Green Zone

IMDb

the hurt locker sacmaligindan sonra guzel bir irak isgali filmi(bu da ne demekse; kanli bir isgalin filmi nasil guzel olabilir ki?) matt damon gercekten mukemmel bir oyuncu ve ozellikle bu tur filmlerin tartismasiz en iyi aktoru. tarih itibariyle ve hatta son 10 yildir ele gecirmis durumda bu unvani. diger yandan film biraz aydinlik mekanlarda gecse daha izlenebilir olurmus. yardimci roller, filmin temposu ve catisma sahneleri gayet guzeldi.

ayrica belirtmek istiyorum ki son zamanlarda yapilan irak temali amerikan yapimi filmler her ne kadar u.s.a. elestirisi yapiyorsa da, bunu bir sekilde bush uzerinden yapiyor ve su an tepede obama oldugu icin gizlice bu buyuk sorumluluktan kaciyor. elbette simdilik dunya kamuoyundan da kacmayi basariyorlar. fakat yeri ve zamani geldiginde bunlarin bir hukumet degil devlet politikasi oldugu sorgulanmaya baslanacaktir; o zaman hangi secim abd'yi kurtaracak gorecegiz.

Interstellar

IMDb

türk seyircisi tarafından beğeniyle karşılanmış film. suya indikleri sahneyi düşünüyorum, matt damon'lı sahneleri düşünüyorum elim ayağım titriyor sinirden. bunu seven adamlar the dark knight rises da sevdi.

The Martian

20th Century Fox
IMDb

ridley scott oldukça güzel bir film çekmiş, belki de fiziğe ve uzaya dair özel merakımdan ben filmi çok beğendim. matt damon önce interstellar'da şimdi de bu filmde başarılı bir rol sergilemiş, konusu uzay olan filmlerde iyi iş çıkartıyor.