Amerikan Filmlerinin Vazgeçilmez Repliği "Roger That" Nereden Geliyor?

"Anlaşıldı, tamam" anlamına gelen "Roger that" kalıbı nereden geliyor?
Amerikan Filmlerinin Vazgeçilmez Repliği "Roger That" Nereden Geliyor?


öncelikle roger that ne demek? 

telsiz konuşmalarında karşı tarafın sizin mesajınızı aldığı anlamına gelir. mesajı alması onayladığı anlamına gelmez. burdaki önemli kelime mesajın alınmış olması yani ingilizcesi “message recieved”.

telsizden de önce iletişimin mors alfabesi üzerinden döndüğü dönemde 2 kişi iletişim kurarken, biri diğerine bir mesaj gönderdikten sonra mesajı alan kişi mesajı aldığı bilgisini karşı tarafa “recieved” kelimesini uzun uzun kodlamamak için sadece “r” harfini kodlarmış. yani siz mors kodu ile karşıya uzun bir mesaj gönderdiniz karşıdan da size sadece r harfi kodu geldi mi anlardınız ki mesajınız ulaşmış.

roger nereden çıktı?

özellikle askeriyede karışıklıkları engellemek için harflere çoğunlukla yunan alfabesinden kelimeler tanımlanır. örnek vermek gerekirse:

a = alfa
b = bravo
c = charlie (berlin'deki meşhur charlie check point burdan gelir. kontrol noktası c anlamında.)

bu kelimeler genelde uluslararası kabul edilir ama zaman içerisinde bazı harflerin tanımı da değişmiştir. nedeni de bazı kelimeler farklı dillerde okuma ve anlam karışıklığı yarattığı için değiştirme ihtiyacı doğmuştur.

'r' harfi de bunlardan biri. 'r' şu anda okunuş olarak romeo’dur ama geçmişte roger’dı. hatta ondan önce de richard’mış. neyse, mors kodlu günlerde 2 kişi aralarında şöyle konuşurlardı:

x: mesajı gönderdin mi? (did you send the message?)
y: evet. (yes)
x: karşı taraf roger’ladı mı? (yani bize aldıklarına dair r harfini kodladı mı) did they roger that?
y: evet. (yes)

işte roger that kalıbı buradan ortaya çıkmıştır. morstan sonra 2 yönlü telsiz teknolojisi devreye girdiğinde bu aletleri kullananlar zaten uzun süredir “roger that” kalıbını kullanmaya alışık oldukları için kullanım da aynen devam etmiştir.

kaynak

Polisler Sadece Çirkinlere mi GBT Yapıyor?