Amerikan Futbolu Efsanesi Tom Brady'nin Kariyerini Kurtaran Tartışmalı Maç: Tuck Rule Game

New England Patriots forması giyen ve tarihin en iyi "Quarterback"lerinden biri olarak gösterilen Amerikan futbolu oyuncusu Tom Brady'nin kariyerindeki dönüm noktasının hikayesi.
Amerikan Futbolu Efsanesi Tom Brady'nin Kariyerini Kurtaran Tartışmalı Maç: Tuck Rule Game
Getty Images

tuck rule game; tom brady'nin kariyerinin belki de başlamadan bitmesine engel olan amerikan futbolu kuralından adını alan 19 ocak 2002 tarihinde new england patriots ile oakland raiders arasında oynanan divisional playoff maçı. snow bowl olarak da (özellikle new england taraftarı bu adı ya da snow game adını tercih eder) anılır.

maçın hikayesi çok uzundur ama önemi açısından özet geçmeye çalışayım

bugün tarihin en başarılı quarterback'i sayılan tom brady'nin kariyeri ve new england patriots efsanesi açısından tarihi önemi olduğu düşünülür. 1999'da draft'in 6.turunda 199.sırada seçilen brady'nin takımda ikinci senesiydi. sene içerisinde patriots'un ilk tercih quarterback'i drew bledsoe normal sezonun ikinci maçında sakatlanınca tom brady takımın starting quarterback'i oldu. her ne kadar normal sezonda bugünkü standartlarına göre çok iyi bir performans gösterdiği söylenemezse de, brady'nin sezonun kalanındaki performansı, bledsoe sakatlıktan döndüğünde bile takımın bir numaralı quarterback'i olarak kalmasına yetti.

konumuz olan maç brady'nin kariyerinin ilk playoff maçıydı. rakip oakland raiders, normal sezonda patriots'tan bir maç daha az kazanmıştı ve dolayısı ile maç foxboro stadium - massachusetts'te, patriots'in sahasında oynanacaktı. kar yağışı korkunçtu ve göz gözü görmediği gibi saha da felaket durumdaydı.

maçın 3. çeyreğinin bitmesine iki dakika kala skor 13-3 raiders lehineydi ve konuk takım sahanın daha iyisi görünümündeydi. 4. çeyreğin başında brady'nin kendisi çizgiyi geçerek yaptığı touchdown skoru 13-10'a getirdi. maçın son 1 dakika 50 saniyesine gelindiğinde skor hala aynıydı ve top oakland sahasının 42.yardında patriots'taydı.

brady snap'den topu aldı ve pas atmak için takım arkadaşlarını kontrol etti ancak müsait kimse yoktu. brady topu ileri geri atacakmış gibi sallarken raiders'ın efsane savunmacı charles woodson bu esnada sağ tarafından brady'e vurmayı başardı ve brady topu bu darbe ile elinden düşürdü. düşen topa oakland takımı sahip oldu. skor 13-10 raiders lehineydi, maçın bitmesine yaklaşık bir buçuk dakika vardı, new england'ın molası kalmamıştı ve top oakland'daydı. oakland raiders new england patriots'i deplasmanda yenmişti.

böyle olsaydı tarih nasıl gelişirdi merak konusu... kariyerinin ilk playoff maçını, kendi sahasında, üstelik en kritik anda fumble yaparak kaybeden bir tom brady ertesi sene yerini drew bledsoe'ya kaybeder miydi? bugün tarihin en başarılı futbol koçu sayılan bill belichick takımın başında kalır mıydı? bunları bilemeyeceğiz çünkü o karlı boston gecesinde devreye giren ve az bilinen bir oyun kuralı tarihin akışını değiştirdi.

tuck rule denilen kural nfl oyun kuralları kitabının 3 numaralı kuralının, 22.bölümünün, 2.maddesinin 2.notuydu. yürürlüğe gireli daha 2 sene olmuştu ve çok az kişinin bu kuraldan haberi vardı. kuralı özetlemek zor olsa da, quarterback topu atmak için vücudundan uzaklaştırdıktan sonra, kolunu (veya topu ve kolunu) tekrar vücuduna geri getirene kadar topu atma eyleminin devam ettiği şeklinde bir yorum olarak açıklayabiliriz.

woodson brady'e vurup topu elinden düşürttüğünde maçı seyreden kimse (ve hatta bugün youtube'da seyreden hiç kimse) bunun bir fumble olmadığını düşünmez. ancak patriots'in şansına maçın hakemleri hem bu az bilinen kuralı hatırladılar hem de brady'nin pozisyonunu videoda izledikten sonra bunun bir fumble değil 'başarısız pas' olduğuna kanaat getirerek topu patriots'a geri verdiler.

topu alan patriots takımı kalan sürede 13 yard ilerlemeyi başardı, bir field goal ile maçı önce uzatmaya götürdü, uzatmada da gene bir field goal ile maçı 16-13 kazandı. patriots bu maçtan sonraki iki maçını da kazanarak 2002 senesinde süper bowl xxxvi şampiyonu oldular.

tartışmaya neden olan kural 2013 tarihinde yürürlükten kaldırıldı.

bu maçın üzerinde bugün hala konuşulur. maçın kaybeden tarafı olan oakland taraftarı topu elinden düşürmeden önce brady'nin topu iki eliyle tuttuğunu gösteren ekran görüntülerini yıllar boyu nfl yönetimine göndermeye devam etti. kuralın saçmalığını savunanlar bir yana, o kurala göre bile brady'nin pozisyonunun fumble olduğu hala iddia edilir.

bu maçın muhteşem derlenmiş hikayesi şu linkte bulunabilir. 

youtube'da bulup kendi kararınızı vermeniz de mümkün çünkü 15 sene öncesine ve hava şartlarına rağmen görüntüler oldukça kaliteli.

Raiders vs. Patriots: 'Tuck Rule' Game | NFL 2001