Amerikan Günlük Hayatında Tadınızı Kaçırması Muhtemel Şeyler

Genellikle yurt dışı yaşamın kolaylıklarından, Türkiye'den ne kadar farklı olduğundan bahsedilir. Bu sefer de ABD günlük hayatının kalitesini düşüren şeylerden konuşalım.
Amerikan Günlük Hayatında Tadınızı Kaçırması Muhtemel Şeyler
iStock

küçük ama hayat kalitesini düşüren şeylerle dolu olan ülkedir abd.

o kadar ülke yapmışsınız, aya insan falan yollamışsınız ama neden bu kadar kolay şeyleri düzeltmiyorsunuz? aya insan yollamaktan daha mı zor? sonra bizimkilerin hayalleri yıkılıyor.

1) tuvaletler

amerika'da tuvaletler garip şekilde ağzına kadar su doludur. tabii ki bu nedenden de sıçtığınızda göt çeperlerinizden içeri su kaçar. bu iğrenç olay sebebiyle de garip hastalıklar kapabilirsiniz. bu yüzden işinize başlamadan önce su yüzeyine tuvalet kağıdı serip, yüzey direncini artırmalısınız.

bu ise iki şeye sebep olabilir:

a) zaten su dolu olan tuvalet çok kolay tıkanabilir,

b) gereksiz kağıt kullanarak ormanlara zarar verirsiniz.

bir de tüm ama tüm umumi tuvaletlerin kapıları çok çok küçüktür. altta, üstte ve hatta kapının kapandığı yerde bile devasa boşluklar vardır, sıçan kişilerle göz göze gelebilirsiniz.

buyrun buzzfeed'e bile çıkmış bu iki durum. demek ki sadece bana garip gelmiyor. amerikanlar ise su sıçrata sıçrata sıçıyorlar sanırım.

https://www.buzzfeed.com/…uch-water-in-your-toilets


2) buz mevzusu

tüm restoranlarda su istediğinizde, ağzına kadar buz ile dolu gelmesi. ulan kaynar çorbanın yanında buzlu su geliyor, dişlerim nasıl çatlamasın? mecburen içmiyorum. kronik faranjit oldum yine bu buz sevdalarından.

ayrıca buzu oluşturmak için harcadıkları enerjinin küresel ısınmaya etkisi de büyüktür.

https://www.quora.com/…americans-drinking-ice-water


3) banyo zemininde gider deliği yoktur

tuvalet banyo ortak sorunu bu da... es kaza banyonuzu su bassa, elektrik süpürgesine benzeyen garip bir alet alıp o suyu çekmeniz gerekmektedir. oysa küçük bir gider deliği yapsanız böyle bir derdiniz olmayacak... off, tam amerikan tutuk zekası örneğidir.


4) evlerde yalıtım olmaması

malikane gibi ev yapıyorlar ama yalıtım sıfır. sonuç, daha fazla enerji kullanımı ve küresel ısınmaya katkı. ayrıca konfor düşmesi, iki dakika ısıtmayı kapatsanız poponuz donar veya yazın klimayı kapatsanız yanar...

https://www.quora.com/…erican-homes-built-so-poorly


5) perde kullanılmaması

bu da west coast'ta yaygındır, geceleri evlerde sinema oynuyor gibi izleyebilirsiniz. yalıtım ve gizlilik sorunlarına yol açar. siz kendi evinize perde takmak isterseniz, sikik sopalı olanlardan almak zorundasınız, çünkü bizdeki kornişli sistem yoktur.


6) yürüyerek hiçbir yere gidilmemesi

bazı büyük şehirler haricinde yürünmez. nedenleri ise;

a) her yer birbirinden uzaktır. marketle ev arasında 10 km falan vardır, bu yüzden de dışarda insan olmaz, insanlar yabanidir ve sosyal değildir.

b) bazı büyük şehirler haricinde toplu taşıma yoktur.

amerikan bir arkadaş bir yaz new york city'de kalmış, bana şöyle anlatıyordu, "dostum inanılmaz bir şey, gece ikide apartmandan aşağı inip, aşağıdaki dükkanlardan alışveriş yapabiliyordum, inanamazsın alışveriş için arabaya ihtiyacın olmuyor".


7) çamaşır yıkamak

evet gencolar, burada koca apartman kompleksinde genelde 1 çamaşır makinesi ve 1 kurutucu vardır (kurutucu da kıyafetlerinizi siker). milletin boklu donlarından sonra kendi çamaşırınızı yıkarsınız... hem de genelde apartmanın dışında olurlar, yağmurda çamurda elinizde çamaşır torbası, laundry room'a git gel yaparsınız 3-4 kere. bunu zaten dizilerden falan görmüşsünüzdür.

ha bu arada o makineler de üstten yüklemeli, tarih öncesi makineleri. bizim makineler uzay mekiği gibi kalıyor bunların yanında.


yıllar önce san francisco yakınlarında dayısı olan bir arkadaşım vardı. dayısının yanında 3 ay kalmış, sonra türkiye'ye geri dönmüştü.

"neden döndün lan" demiştim, bıyık altından gülüp, "oralar öyle bildiğin gibi değil" demişti.

şimdi anlıyorum seni koca yürekli insan...

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

ABD'de Neden Film ve Dizilerde Bolca Gördüğümüz Ortak Bir Çamaşırhane Kullanılıyor?