Amerikan Polisinin Üzerlerine Bomba Yağdırdığı Siyahi Hareket: Move Tarikatı

1972'de kurulan, 1985'te ise üzerlerine bomba atmak suretiyle lağvedilen Move tarikatının hikayesi.
Amerikan Polisinin Üzerlerine Bomba Yağdırdığı Siyahi Hareket: Move Tarikatı
John Africa

move, 1972'de john africa tarafından philadelphia'da kurulmuş bir siyah özgürlük organizasyonu/tarikatı. komünal bir ortamda yaşayan bu organizasyon; hayvan haklarını, vegan bir yaşam tarzını savunan; teknoloji karşıtı olan ve polis vahşetine son verilmesini savunan üyelerden oluşuyordu.

hükümet karşıtı bir söylemleri var. hepsi africa soyadını almışlar, bir nevi kardeşlik tarikatı haline gelmişler. tabiata dönüşü savunuyorlar. hatta o kadar ki, çöplerini dökmeyi reddediyorlar vs.

1985'te tarikata bağlı insanların konuşlandığı mahalleye polis baskını yapılıyor. bazı tarikat üyelerinin polise ateş açıyor. bunun üzerine polis, helikopterle bomba atıyor topluluğun yaşadığı mahalleye. 5'i çocuk, 11 tarikat mensubunun ölmesiyle sonuçlanan olayla tanınıyor move tarikatı dünya çapında. 250 kişi evsiz kalıyor bu bombalama sonrası.

polis baskınının sebebi olarak; tarikat mensuplarından bir kısmını polis öldürdüğü iddiası ile hapse atılması sonrası -ki aralarında mümia abu jamal da var- çevreye rahatsızlık vermeye başlamaları, bölgede yaşayan diğer insanların, tarikat evlerinden gelen kokudan şikayetçi olmaları gösteriliyor. ama görüldüğü gibi, olaylar çok çabuk kontrolden çıkmış...

1996'da mahkeme, olayın sorumlusu olarak görülen philadelphia polisini, olaydan tek canlı kurtulan yetişkin tarikat mensubuna tazminat ödemeye mahkum etti.

olayları anlatan vice belgeseli: