Amerika'nın Bazı Bölgelerinde Bulunan Ölçekli Güneş Sistemi Modelleri

Sözlük yazarı ''grileke'', BBC Earth'te yayınlanan Horizon End of the Solar System (Güneş Sisteminin Sonu) isimli yapımda öğrendiği ölçekli güneş sistemi modellerini anlatmış.

güneş sisteminin sonu yapımında bahsedilen model ıllinois'deki peoria riverfront museum bünyesinde yer alan ve eris gibi cüce gezegenlerle beraber çapı yaklaşık 100 kilometreyi bulan bir model:

https://www.peoriariverfrontmuseum.org/…olar-system


model güneşi temsil eden ve yaklaşık 11 metre çapındaki bir mozaik ile başlıyor. yanlış duymadıysam bu güneş mozaiği güneşten yaklaşık 99 milyon kat küçük.


güneşi temsil eden bu mozaikten güneş sisteminindeki gezegenlerin güneşten gerçek uzaklıkları ölçeklendirilerek oluşturulmuş rotalara doğru yola çıkarsanız sırasıyla güneş sistemindeki gezegenlerin, merkezdeki güneş mozaiğine oranlanmış üç boyutlu modellerine ulaşıyorsunuz.

park ve havalimanı gibi alanlara yerleştirilen modeller yukarıda yazdığım gibi güneş'i temsil eden mozaik ile oranlanılarak konulmuş ki insanlar sadece güneş sistemini büyüklüğünü değil aynı zamanda gezegenlerin de büyüklüklerini rahatlıkla kavrayabilsin.

örneğin dünya bir voleybol topu büyüklüğünde modellenmiş iken 


mars bir tenis topu kadar,


plüton ise bir lolipop şekerinin büyüklüğünde modellenmiş.


modelin başlangıç bölümü yani güneş mozaiğinin havadan görüntüsü


internette görsellere bakarken ıllinois'deki bu modelin yanı sıra bir tane de wisconsin'de böyle bir ölçekli güneş sistemi modeli buldum:

http://www.spaceplace.wisc.edu/planettrek.shtml


wisconsin'deki modelde ıllinois'dekinin aksine üç boyutlu modeller değil şu tip bilgi panoları kullanılmış.


bu arada tuzla ile cevizlibağ arası sefer yapan meşhur 500t otobüs hattının uzunluğu 73 kilometre olarak geçiyor ve doğrusal olmasa da wisconsin'deki gibi doğu batı ekseninde uzanıyor.

yani güneş'den plüton'a kadar uzanacak bir ölçekli güneş sistemi modelini istanbul'da da kurmak mümkün gibi.