Ana Akım Çizgi Roman Karakterlerinden Hangisi Superman'i Yenebilir?

Ekşi Sözlük'te açılan Wolverine vs Superman başlığından yola çıkarak bu sorunun cevabını arayalım biraz.
Ana Akım Çizgi Roman Karakterlerinden Hangisi Superman'i Yenebilir?

elinde kriptonit de olsa superman'i yenemezsiniz

superman kriptonit kaplı bir gezegende ve üstelik sarı güneşin aksine güçlerini emen kırmızı güneş radyasyonu altında kendisine denk güçteki rakibini yenebilmiş biridir. sups'un kriptonite zaafı vardır ama bu öyle filmlerdekinin aksine bir anda güçlerini kaybettirmez. çizgi romanlarda gayet de dirençlidir. etkisi var ama bunlar superman üzerinde çok yavaş çalışır. superman'i çizgi roman aleminde yenebilecek karakter yoktur. net. bir ihtimal dünyada belki. hele hele atmosfermiş canlıymış gibi superman'in dert etmeyeceği ve hiçbir yaşam formunun bulunmadığı uzay ortamında gerçekleşirse sups'u yenebilecek bir karakter yoktur. darkseid, thanos, galactus falan hiç fark etmez.

özellikle galactus fazla abartılan bir karakter. bu arkadaş hep aç. tıpkı bir insan gibi, gücü açlık seviyesine göre değişkenlik gösteriyor. hiçbir zaman tam gücünde olamıyor. sups'un böyle bir zayıflığı yoktur.

superman'i tanrısal karakterleri işin içine katmazsak sadece doomsday yenebilir. özellikle hunter pray serisindeki doomsday öyle böyle değildi. sups bile başa çıkamadı. bu arkadaş üç yumrukta darkseid'i ölümün eşiğine getirmiş ve son anda sups tarafından kurtarılmıştır.

Mevzubahis Doomsday.

ayrıca batman'in superman'i yendiği tüm evrenler alternatif evrenlerde geçmiştir

ana evrende hiçbir zaman sups'u yenememiştir. iron man zırh da yapsa sups'u yenemez. alternatif evrende yazar kendine uygun koşullar yaratıp batman'in yaptığı gibi bir galibiyet çıkarabilir belki. ama ana evrende değil iron man avengers bile yenemez sups'u. adam batman'e vurmadan onun elmacık kemiğini kırmıştır. nasıl mı? yumruğunu o kadar hızlı bir şekilde batman'in yüzüne yaklaştırdı ki yumruğundan çıkan şok dalgası batman'in elmacık kemiğini kırmıştır.


ayrıca golden age dönemi superman'i çok daha güçlüydü

zaten kriptonit kavramı bu dönemde çıkmıştır. çünkü sups o kadar güçlüydü ki artık karşısında rakip kalmayınca bunun da bir maddeye zaafı olması fikrinden yola çıkılarak krionit kavramı ortaya çıkmıştır. kriptonit öncesi sups'un hiçbir şeye zaafı yoktu.

neyse golden age dönemi diyorduk... golden age dönemi sups'u bayağı, aşırı güçlü bir şeydi. öyle ki rakibine vurduğu yumruktan çıkan şok dalgaları gezegenin parçalanmasına sebep olmuş, uzay ve zamanda yarık açmıştır. bakın rakibine diyorum ha gezegene vurmuyor...


superman dediğimiz adamı yenebilecek dc veya marvel içinde sayılı karakter vardır

wolverine bunlardan birisi değildir. superman müthiş hızlı, güneşten gücünü alan, uzaya çıkabilen bir karakterdir ve dünya üzerinde var olan wolverine ile mücadeleye bile girmez. onu kolundan tuttuğu gibi güneşe bırakıp, tekrar gazetesinde haber yapmaya devam eder.

batman böyle değildir mesela. ha keza iron man de aynı şekilde. batman, dünyanın en büyük dedektifi sıfatına sahip bir karakterdir. iron man ise yapay zeka ile işini halleder. iki karakter de kriptonit meselesini fazla sürmeden çözüp, tedarik ettiği bu element ile superman karşısında kafa kafaya mücadele verir. mesela, iron man dediğin adamın hulkbuster dışında thorbuster, galactusbuster gibi kıyafetleri bile vardır. superbuster yapması da zor olmaz. bu ikisine lazım olan tek şey, rakibini tanımak için bir süre sahibi olmak dışında bir şey değildir.

Galactusbuster.

neyse, konu konuyu açmadan ben kapatayım

superman'i koşulsuz şartsız, olduğu gibi pataklayacak tek karakter dr manhattan abimizdir. zayıflığı yoktur. gücü sonsuzdur. zaman, mekan kavramları olmadığı gibi, kendini de klonlar. superman'in kurtarıcı isa olduğu çizgiroman aleminin tanrısıdır. efsanedir.


ekleme:
superman ve kriptonit ilişkisinin, vampirle güneş, şeytanla kutsal su gibi çalışmadığını biliyorum. lakin, iron man veya batman gibi iki strateji dehası karakterin bu zayıflığı "gel şu taşa çarp" mantığı ile kullanmayacağı da aşikar. bu iki karakterin temel özelliği, rakibinin zaafını keşfedip buna saldırmak. zaten bunlar karşı karşıya geliyorsa, bu zaafiyetin de olacağı bir evrende meydana geliyordur.

sorunun temelinde "sürekli iyileşen wolverine yenilemez" mantığı varsa, deadpool da yenilmez. lakin, iş öyle değil...