Ani İşitme Kaybı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Ani işitme kaybı nedir? Ani işitme kaybı tedavisi nasıl olur? Ani işitme kaybı ile ilgili bilinmesi gerekenler.
Ani İşitme Kaybı Neden Olur ve Nasıl Geçer?
iStock

ani işitme kaybı nedir?

tıp literatüründe idiopatik sensorinöral ani işitme kaybı (idiopathic sensory sudden hearing loss, isshl) durum. (akustik travma ile hiç bir ilgisi yok.)

kişinin ani olarak çoğunlukla bir kulağı ile sınırlı işitme kaybı olduğunu fark ettiği bir rahatsızlık. işitme aniden kulaktan gelen bir basınç hissi ve "pop" sesi ile olabildiği gibi, kişi işitme kaybı ile de uykusundan uyanabiliyor. tanı koydurucu kriter odyometri sonucunda 3 ve daha fazla saf tonda 30 db üzerinde kayıp olması.

kısaca evde sakin sakin oturup elder scrolls iv oblivion oynarken birden sol kulağınızı suyun altına girmiş ve oradan duyuyormuş gibi hissetmeye başlayabiliyorsunuz.

işitme kaybına ek olarak iç kulaktaki diğer fonksiyonların kaybına bağlı denge sorunu, mide bulantısı, tinnitus ve nistagmus olabiliyor.

ani işitme kaybı kulak burun boğaz branşına ait acil durumlardan biri. fark eder etmez iyi bir kbb merkezine gidip komple kulak testleri ( odyogram, denge ve iç kulakla ilgili diğer testler) yapılması gerekiyor.

nedeni tam bilinmemekle birlikte dört mekanizmanın kişiden kişiye değişen farklı ağırlıkta etkisi olduğu düşünülmekte

* kulaktaki labirent sistemine yönelik viral enfeksiyonlar
* labirent sistemindeki dolaşım bozuklukları
* intrakoklear* zar yırtılmaları ve basınç değişimleri
* otoimmun iç kulak hastalıkları

nasıl tedavi edilir?

ilk tedavi yüksek doz kortizon. beraberinde iç kulak dolaşımını artıracak ve labirent fonksiyonlarını destekleyecek betaserc ve vastarel gibi ilaçlar da veriliyor. işitme kaybı fazla ise bu tedavi sessiz sakin bir hastane ortamında yapılıyor. hafif ataklarda evde düzenli ilaç alıp istirahat etmek de mümkün, doktorunuzu ikna edebilirseniz.

kortizon alıyorsanız beraberinde mide koruyucu ilaçlar da içmeniz, tuz kısıtlamasına gitmeniz gerekli. tuz kısıtlamasına ilaveten ani işitme kaybına yönelik koruyucu diyet ( alkol, çay, kahve, kafein içeren her şey, tuzlu her tür gıda, maden sodası vs vs yasak) üstüne müziksiz sessiz sakin ortam ile biraz sabrederseniz budist olabilirsiniz.

sessizlik iyi gelmiyor insana. daha beter kendini dinlemeye başlıyor.

"ah şimdi duyuyorum!" .... "yok yok, dün daha iyiydi.".... "hmmm, uğultu biraz azalmış sanki".... "başım döndü, acaba yatmaktan tansiyon mu düştü, yoksa iç kulak kelek mi yapıyor gene?"....."yüzümdeki kırmızılık kortizondan mı acaba?"... "acaba kaç kilo aldım kortizondan ve yatmaktan?"....." allaaam müzik dinlemek istiyorum!"...

sonuçta ani işitme kaybı geçiren kişilerin %60 civarı tedavisiz de olsa düzeliyor. yeni bir atak olma ihtimali elbet her zaman var. tedavi ile iyileşme oranlarının artması mümkün. ancak her şeye rağmen sekel kalan vakalar da var.

tek yapılacak şey beklemek yani. bekleyin. kendinizi dinleyin. bazen gerekli.

Kafalarının İçinde Balon Patlamasına Benzer Sesler Duyanların Rahatsızlığı: Patlayan Kafa Sendromu