Animelerde de Farklı Şekillerde Sıkça Karşımıza Çıkan Folklorik Japon Canavarları: Yokai

Bu arkadaşları öğrendikten sonra anime ve mangalara da farklı gözle bakacaksınız muhtemelen.
Animelerde de Farklı Şekillerde Sıkça Karşımıza Çıkan Folklorik Japon Canavarları: Yokai

anime sevenlerin aşina olduğu yokailere, avrupa veya amerika'daki hayaletlere benzemese de, japon kültürünün olmazsa olmazlarından biridir diyebiliriz. yokai kelimesi tam anlamıyla şeytan, iblis gibi anlamlar taşısa da, aslında japon kültüründeki doğaüstü yaratıklara, ruhlara veya varlıklara verilen genel isimdir. ayrıca birebir anlam benzerliği olmasa da ayakashi, mononoke veya mamono gibi tabirlerde kullanılmaktadır.

bu varlıkların genel davranışlarına baktığımızda kötü niyetli veya şeytani yapıdan, yardımsever ve bir iyilik meleğine kadar çeşitlilik göstermektedir. tarihteki tasvirlere ve anlatılara baktığımızda genelde hayvansal özelliklerin ön planda bulunana bu varlıklar bazı anlatılarda yarı hayvan, yarı insan, cansız bir nesne, bitki benzeri bir yaratık ya da insansı özellikler gösterdiği ya da insana benzediği de bilinmektedir hatta değişik çeşitlilikte doğaüstü yeteneklere sahip oldukları ve şekil değiştirebildikleri de kaynaklarda da geçmektedir.

antik çağlardan beri gelen sözlü anlatılar, halk efsaneleri ve yöresel hikayeler daha sonraları japon kültüründeki nihon ryoiki ve konjaku monogatarishu gibi edebi eserlere yansımaya başlamıştır. daha sonraları o dönemden başlayarak dönemler değiştikçe insanların hayal gücüyle beraber yokailer de değişmiştir.

genel kanı olarak mizaçları farklı olsalar da, karşınıza hangisinin çıkacağını bilmediğinizden dolayı japon folklorundaki bu varlıklardan hiçbiriyle karşılaşmak istemezsiniz.


şimdi de bu arkadaşlardan birkaç örnekle devam

1. zashiki warashi: evdeki bazı küçük eşyalarınızı koyduğunuz yerden başka yerlerde buldunuz mu ya da bazı eşyalarınız kayboldu mu? hepsini de zashiki warashi yapmış olabilir. bu yokailer, insan benzeri çocuklarına benzeyen yaramaz şakacılardır ve bazen ev sakinleri tarafından görebilmektedirler.


2. tanuki: rakuna benzeyen bu arkadaş genellikle elinde bir şişe sake ve büyük testisleri ile birlikte tasvir edilir ayrıca şekil değiştirdiklerinden dolayı üst düzey bir düzenbazdır kendileri.


3. jorogumo: güzel bir kadın gibi görünen bu yokai aslında örümcek görünümdedir ve küçük ateş püskürten örümcekleri maniple eder. genelde erkekleri ağına düşürür ve yer.


4. kuchisake onna: yarık ağzıyla sizi bekleyen bu kadın, ağzı peçeyle örtülü bir şekilde utangaç tavırlarla yanınıza yaklaşır ve ben güzel miyim? diye size soru sorar. eğer hayır derseniz, küstahlığın yüzünden sizi cezalandırmak için seni büyük bir makasla öldürür. fakat evet derseniz, peçesini kaldırır ve sorusunu tekrar etmeden önce kendi ağzını kulaktan kulağa nasıl kesildiğini gösterir. yine de evet derseniz, ağzını onunkine benzeyene kadar keser. bu arada korkup hayır derseniz, bu sefer seni ikiye bölerek öldürür.


bu liste bu şekilde uzar gider. eğer ki sizlerde yokaileri sevdiyseniz ve biraz daha yokaileri anlamak isterseniz. aşağıda vereceğim animeleri ve filmleri izlemenizi tavsiye ederim.

animeler

* heisei tanuki gassen pom poko

* dororo

* spirited away

* nura: rise of the yokai clan

* ponyo

* hotarubi no mori e

* mushi-shi (önceliğinizi bu animeye verebilirsiniz)

* a letter to momo

* tonari no totoro

* natsume yuujinchou (@signusx1 önerisi üzerine eklendi)

* princess mononoke gibi gibi...

film

the sea of trees 

kaynak: 1 / 2 / 3 / 4