Ankara'da F-4 Savaş Uçağından Otoparka Düşen Parça Neyin Nesi?

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-4 savaş uçağının bir parçası, Ankara'da bir otoparka düştü. Eski bir F-4 bakım subayı, olayı değerlendirmiş.
Ankara'da F-4 Savaş Uçağından Otoparka Düşen Parça Neyin Nesi?

öncelikle haber
...

ankara'da bir otoparka düşen yakıt tankı, drop tank olarak tabir edilen kanat altına takılanlardan. neden düştüğünü şu anda bilemeyiz. malzeme yorgunluğu, elektrik arızası ya da yanlış bir kumanda olabilir.


f-4'lerde istasyonlara yüklenen yükleri ve yakıt tanklarını pilot istediği zaman tek tek ya da hepsini bir anda (bkz: panik butonu) atabiliyor. elektrik arızası sonucu tankın bağlandığı istasyondaki kartriçler de kendiliğinden ateşlenip kendi kendine atılmış olabilir. zayıf bir ihtimal hatalı bir kumanda sonucu da tank atılmış olabilir. eğer arıza/hata sonucu atılıp düşmüşse tankın bağlandığı paylondaki kartriç patlamıştır ve o belli olur. 

malzeme yorgunluğu yüzünden de tank, bağlantılarını kırıp uçaktan ayrılmış olabilir. yanlış takılma olmaz çünkü langır langır sallanır rulede ve son şans noktasında kesinlikle görülür gevşek takılan tanklar. ayrıca habere göre uçak uçarak gelmiş, eğer hatalı takılsaydı daha kalktığı meydanda düşerdi.

ucuz atlatılmış bir olay. herkese çok geçmiş olsun.

imza: zamanında bu olayın kanopili olanını yaşamış eski bir f-4 bakım subayı. başımdan geçen olay şurada: