Anneniz Bir Gün Bu Dünyadan Göçüp Gitse Bile Mitokondrisinin Sizinle Kalması

Anneniz bir gün göçüp gittiğinde mitokondrisinin size kaldığını biliyor muydunuz?
Anneniz Bir Gün Bu Dünyadan Göçüp Gitse Bile Mitokondrisinin Sizinle Kalması

hani hep deriz ya “anneler ölmez” diye hakikaten annelerin ölümsüz olduğunun bilimsel bir açıklaması varmış. bunu öğrendiğimde hem çok şaşırmış, hem içimi hüzün kaplamış hem de mutlu olmuştum. gelin şimdi hep birlikte öğrenelim.

“insanın başlangıcı olan o ilk iki hücrenin yumurta olanı büyük ve zengindir. içinde bir hücrenin yaşaması, çoğalması, değişmesi için gerekli olan her şeye ve bir ömür gerekli olacak enerjiyi üretecek mitokondriye de sahiptir.

mitokondri, hücreye enerji veren, canlı olmasının temelini sağlayan organeldir ve babadan değil, anneden gelir. anne her çocuğuna enerjisini verir, enerji üretme mekanizmasını verir. harcanan her enerji annenin çocuğuna verdiği mitokondriden gelir.

dolayısıyla anneler vefat edebilir ama anneler ölmez!!! biz farkında olmadan annelerimizi gizli bir şifre gibi her hücremizin içinde taşırız. annemiz vefat etse de bize enerji vermeye devam eder. ben bunu yazarken ve siz bunu okurken annelerimizin bizlere miras bıraktıkları mitokondrinin ürettiği enerjiyi kullandık farkında mısınız?

mitokondri hücre içindeki organellerin en karmaşık ve ilginç olanlarından biri. kendine has dnası var, kendine özgü kişiliği var, kendisine has proteinleri var, çalışma mekanizması ve prensibi var. hem enerji üretir hem hücreyi ölümlerden korur, bölünür, çoğalır, hücre içinde dolaşır, nerede enerji lazım oraya gider.

hücre içinde sanki annemizmiş gibi çalışmaya biz ölünceye kadar devam eder. ve her kadın mitokondrisini çocuğuna armağan eder, dolayısıyla hayat enerjisi anneden anneye geçer.

bu yüzdendir ki kim nerden gelmiş, kim kimin atası diye insanlık tarihi araştırması yapıldığında erkeğe değil, kadına bakarlar. analarımızın mitokondri dna'sına, o dna'nın nerelere gittiğine, kimlerden kimlere geçtiğine bakarak yaşam enerjisinin haritasını çıkararak bilirler kimiz ve nereden geldik...”

chicago'da yaşayan türk genetikçi olan dr hande özdinler hayat enerjimizin annelerimizden geçtiğini ne de güzel anlatmış. düşünsenize tıpkı enerji santrali gibi üreten; nesilden nesile aktarılan, hiç ölmeyen, bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji…