Antarktika'da 2 Milyon Yıldır Yağış Almayan, Dünya'nın En Kurak Yeri: Dry Valleys

Antarktika'da bulunan ve son olarak 2 milyon yıl önce yağış alan Dry Valleys (Kuru Vadiler), Dünya üzerindeki en kurak yer olarak geçiyorlar.
Antarktika'da 2 Milyon Yıldır Yağış Almayan, Dünya'nın En Kurak Yeri: Dry Valleys

antarktika'da bulunan dry valleys (kuru vadiler) milyonlarca senedir yağış almayan, dünya'nın en kurak bölgesidir. en son 2 milyon yıl önce yağmur yağmıştır.


burada dağlar, doğu antarktika buz tabakasından denize akan buzları ross denizine ulaşmalarını engelleyecek kadar yüksektir. 


vadiler kıtanın % 0.03'ünü kaplar ve antarktika'daki en büyük buzsuz bölgeyi oluşturur. vadi tabanları, içinde buz desenli toprakların görülebildiği gevşek çakıllarla kaplıdır.


kuru vadilerdeki bu benzersiz koşullara katabatik rüzgarlar neden olur; bunlar soğuk olup, yoğun yer çekimi kuvvetiyle yokuş aşağı çekilir. rüzgarlar saatte 320 km hıza ulaşabilir, alçaldıklarında ısınabilir ve tüm suyu, buzu ve karı buharlaştırabilir. nem yok olduğundan yağış da meydana gelmez.


bilim insanları açısından dünya'daki, mars'a en yakın yer olarak görülmektedir bu bölgeler. bu nedenle, dünya dışı yaşamın izini sürmek için önemlidir.


kaynak