Antik Dönem ve Uzak Geçmiş Zamanlarda Yapılan Spor ve Eğlence Aktiviteleri

Antik dönemde, uzak geçmiş zamanda hayat şimdiki gibi iş ve çalışma üzerine kurulu olmasına rağmen eğlence ve spor alanında da dönemin şartlarına göre etkinlikler yapılıyordu. İşte onlardan bazıları.
Antik Dönem ve Uzak Geçmiş Zamanlarda Yapılan Spor ve Eğlence Aktiviteleri


venatio

latince'de avcılık anlamına gelen venatio, romalıların vahşi hayvanların avlanmasını, hayvanla gladyatörlerin karşı karşıya getirilmesini kendilerince eğlence haline getirdikleri olay. romalılar bu etkinliğe o kadar meraklılarmış ki kolezyum'un açılışında 9.000'den fazla hayvan, insanlarla karşı karşıya getirilerek öldürülmüş. çoğu zaman, insanlar da benzer bir kaderle karşılaşarak örneğin bazı durumlarda insanlara hiçbir silah verilmeyerek aç aslanlar veya ayılar gibi vahşi hayvanlara karşı savaştırılmışlar. tabii bu gösterilerin en büyük amacı imparator ve çevresi tarafından halka gösterişli bir zenginlik ve güç gösterisi gerçekleştirmek. aynı zamanda da tüm insan ve hayvan dünyasına roma’nın gücünü göstermek.


pankration

antik yunanlıların şimdiki mma misali boks, tekme ve güreşi harmanlandıkları dövüş sporu. pankration kelimesi tüm güçler anlamına gelmekte olup yunancadaki her şey, tüm anlamına gelen "pan" ile güçler anlamına gelen "kratos" kelimesinden türetilmiş. zaman sınırlaması olmayan, bir tarafın pes etmesiyle ya da ölmesiyle sonuçlanıncaya kadar devam eden bu mücadelede sadece iki kural varmış: ısırmak yok ve rakibinin gözlerini oyma, zarar verme yok. maçı kazanan sonra, başka biriyle savaşmak için eşleştirilerek bu orijinal katılımcı grubundan sadece iki savaşçı kalana kadar devam edermiş.


pelota purepecha

bir nevi hokey türü olan bu yerli meksika oyunu güneşi simgeleyen alevli top, disk vs. ve evrenin hareketini temsil eden oyuncularla gündüz ve gece arasındaki bir savaşın bir purepecha efsanesinin temsili olarak ortaya çıkmış.


naumachia

bu, fisherman's joust'ın roma versiyonudur. romalılar bir arenayı suyla doldurup bir çok tekneyi de buraya indirerek bir nevi deniz savaşı atmosferi yaratıyorlarmış. genelde savaş esirleri veya ölüme mahkum olanlar birbirleriyle savaştırılıyorlardı.


fisherman's joust

yani mısırlı balıkçı mızrak dövüşü, eski mısır'da yapılan bir su dövüş sporu. tekneleriyle timsahların vb. tehlikeler barındıran nehre açılan ekipler, rakiplerini kendi teknelerinden direk, mızrak gibi aletler kullanarak düşürmeye çalışıyorlarmış.


nguni çubuk dövüşü

adından da anlaşıldığı üzere güney afrika kökenli nguni çubuk kavgası, sopalarla birbirine vuran bir gruptan oluşan bir hede. bazı yaralanmalar kimi zaman da ölümler sonuçlanan oyunda hayatta kalmak geleneksel olarak onur ve saygı bir işaretiymiş.


shin kicking

rakibinin boynunu tutan ve birbirini tekmelemeye çalışıp rakibini yere düşürmeye çalışan iki kişiden oluşan bu basit spor, ingiltere'de yüzlerce yıldır oynanıyor.


deveden atlama

eski dönemde yemen'de zaraniq kabilesinin erkeklerinin oynadığı bu eski eğlence adından da anlaşıldığı üzere devenin üzerinden atlamak.


pato

arjantin'in milli sporu olan pato, başlangıçta canlı bir ördekle oynanıyordu. günümüzde değişikliğe giderek sonra katılımcılar artık ördek yerine bir top kullanıyor. at sırtındaki oyuncuların oynadığı bu oyun polo ve basketbol arasında bir şey. amaç topu kendi tarafına almak. neden top değil de canlı ördek? diye sorulursa orijinal versiyonda amaç, ördeği kazanmaktı. ilk zamanlarda, maç sırasında ördeğin öldürülmesi yaygındı ve sık sık bıçaklı kavgalar ve benzerleri yaşanmış. 18. yüzyılın sonlarında bazı katolik rahipler oyunundaki aşırı şiddeti caydırmak için bir pato maçı sırasında ölen herhangi bir kişiye hristiyan cenazesi vermeyi reddetmişler.


buzkashi

10. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip olan buzkashi, orta asya 'da özelikle afganistan'ın ulusal sporu sayılır. takımlar ölü keçiyi alıp onu rakip kaleye ulaştırmaya çalıştıkları, rakip takımdaki oyuncular ise, ölü keçinin kalelerine ulaşmasına engel olmaya çalıştıkları oyun.


viking skin pulling

bu, viking'in halat çekme oyunu versiyonudur. çoğumuz halat çekme oyununa aşinayız, genellikle kum çukurlarında veya havuz üzerinde oynadık. yine de, vikingler vikingler, oyunu kendi çılgınlık ve eğlence seviyelerine getirmek için değiştirdiler. ip yerine, birbirine bağlanmış hayvan derileri kullandılar ve açık ateş çukurlarında oynadılar. bu onların en sevdikleri ve sevdikleri sporlardan biriydi. kaybeden takım sonunda ateşi yaktı.