Antik Mısır Dönemi Firavunlarının İktidarlarını Anlatmak İçin Kullandığı Taçlar ve Anlamları

İnsanın iktidarını sembolize etmek için doğayla ilişkisi sonucu ortaya koyduğu epey ilginç tasarımlar, buyrun.
Antik Mısır Dönemi Firavunlarının İktidarlarını Anlatmak İçin Kullandığı Taçlar ve Anlamları
iStock


eski mısır'da firavunların çok çeşitli taçlarının her birinin değişik anlamlar içermesi ufkunuzu açabilir

örneğin hiyeroglif ve heykel üzerinde gördüğünüz firavun hedjet isimli, yukarı mısır'a özgü şu beyaz tacı takıyorsa, kahire'den assuan'a uzanan bölgede hüküm sürmüştür. taç görüntüsüyle bir akbabayı simgeler.


eğer deshret isimli, aşağı mısır'a özgü şu kırmızı tacı takıyorsa, o firavun nil deltası'ndan kahire'ye uzanan bölgeye hüküm sürmüştür. taç görüntüsüyle uraeus'u yani saldırıya geçmeye hazırlanan kobra yılanını temsil eder.


eğer pschent isimli şu görkemli kırmızı-beyaz çift tacı takıyorsa o firavun aşağı ve yukarı mısır'ı tek bir krallık altında, memphis başkentinde birleştirmiş, her iki bölgeye de hüküm süren en güçlü firavunlardandır. hem akbabayı hem kobrayı temsil eder.


eğer firavun khepresh isimli deriden veya kumaştan yapılmış altın disklerle süslü şu mavi taçtan takıyorsa savaştadır. yine bu taç da saldırıya hazırlanan kobra yılanını temsil eder.


eğer firavun iki tarafı görkemli uzun devekuşu tüyleriyle süslü, aynısını osiris'in başında da görebileceğimiz atef isimli şu tacı takıyorsa dini bir ritüeldedir.


eğer firavun hemhem isimli şu üçlü 'atef' taçlarından oluşan büyük tacı takıyorsa, taç giyme töreni gibi önemli bir seremonidedir. bu tacın anlamı haykırış anlamına geldiğinden savaşlarda da takıldığı olurdu.


nemes isimli, herkes tarafından bilinen ve taç zannedilen şu mavi ve altın çizgili parça aslında taç olmasa da firavunun gücünü simgeleyen, ve zaman zaman yukardaki taçlarla kullanılan bir giysidir. ebu simbel heykellerinde görülebileceği üzere.

ince zevkli bir uygarlık antik mısır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir