Apple Airpods Pro 2. Nesil Kulaklıkların Artıları ve Eksileri

Apple Airpods Pro 2 alınır mı? Almayı düşünenler için oldukça yardımcı olacak bir liste.
Apple Airpods Pro 2. Nesil Kulaklıkların Artıları ve Eksileri

apple airpods pro 2... ben bunun ilk serisini 3-4 sene kullandım, ikincisini de 4 aydır kullanıyorum. ilki gerçekten çileden çıkarıyordu. kimi zaman şarj olmaz, kimi zaman hoparlörü patlayıp devamlı içinden tıkır tukur sesler gelirdi. ilkinin sadece sağ kulaklığı 4 kere değişti bende garantiden. şu anda da yine ilkinin sağ kulaklığı bozuk fakat 5'inci kere değiştirmeye üşeniyorum.

gelgelelim airpods 2 böyle değil. olmuş bu. ilki pişmanlık olsa da bu seride o kadar nokta atışı işleri düzeltmişler ki. teker teker önceki seriden neler iyileştirildiğini yazalım:

artılar

- bir kere inanılmaz bir şarj süresi var, 3 saatlik antremanda son seste bile bitmiyor. önceki seride 2 saatlik antreman sonlarında şarjı biterdi. mecbur çıkarıp case'e konulur, milletin abuk subuk ıkınmalarına maruz kalınırdı. yıllardır ayda en az 15 gün spor yapan biri olarak benim için bu çok önemli.

- keza case'in de şarj kapasitesi artmış. bu da çokomelli zira case'in pili bitince kulaklıklara iletecek enerji de doğal olarak olmuyor. watch gibi her gün "acaba pili bitti mi, bitecek mi, yarı yolda bırakacak mı" endişesi yok.

- noise cancellation veya active noise removal falan gibi değişik isimlerle adlandırılan dışarıdaki sesi kesme mevzusu çok iyi bir seviyeye getirilmiş. uçakta falan da denedim, kesinlikle motor sesi gibi sesler duyulmuyor. nc'nin getirilme olayı zaten aslında uçuşlardaki gürültü vs. gibi sesleri kesme. bu da ilkinin neredeyse 1,5-2 katı seviyede. çok iyi olmuş.

- bununla iphone'dan müzik dinlerken, tık diye bir macbook veya imac'i açtığınız anda sağ yukarıda "bakıyorum ki airpods'larla takılıyorsun, buradan bağlaniyim mi bakim he çabuk söyle bana?" minvalinde bir uyarı çıkıyor. yani apple ekosistemi içerisinde pinpon topu gibi bu kulaklıklarla bağlantı zıplaması yapmanız mümkün. herhangi bir kesinti vs. olmuyor. bu uyarı kapansa bile, bluetooth sekmesi üzerinden yine "tık" diye bağlanmak mümkün. yani bağlan diye tıkladığın an itibarıyla bağlanıyor.

- ses kalitesinde öncekine nazaran ciddi artış var. ancak halen bir sennheiser veya beats kalitesinde değil. bunu şöyle anlamak mümkün, daha önce bu tarz bir ürün kullanmamış için muhtemelen yeterli olur. ancak yüksek kalite ses dinlemiş olanlar için, örneğin beats studio, bang&olufsen, sennheiser, kef, harman&kardon vs. "idare edilir" seviyede bulunacaktır.

- kulaklıklar üzerinden yukarı-aşağı kaydırmayla ses ayarı getirilmiş. ilk seride mecbur el cep telefonuna, yahut watch'a gidiyordu.

- case ile temassızlık problemi şimdilik 1-2 kez haricinde yaşamadım. ilk seride, başka arkadaşlardan da duyduğum, kulaklıklar case'e otursa da şarj olmaz, baş belası bir soruna dönüşürdü. case'e oturunca şarj edildiğini kişi zanneder, antremana girip kulaklığı taktığında battery %0 uyarısını görürdü. bana en az 5-10 kez olmuştur. aslında çok daha fazla olurdu da, tecrübe edildikten sonra "yemezler koçum" minvalinde şarj etmesi için case ile uğraştığım çok olmuştur.

- herhangi bir donanımsal sorun olmadı. ilk seride defalarca kulaklıklar değişti. bu seride yaklaşık 4 ayda henüz hiçbir sıkıntı yok. allah kerim.

- bağlanma mevzusu gerçekten inanılmaz. benim bağlantılarım iphone ile olduğu için, case'den çıkarıp kulağımda taktığım an itibarıyla bağlantı sesini duyuyorum. ne ilk nesilde, ne de bu ikinci nesilde "bi bağlanamadı yav illet etti" dediğim bir an bile olmadı.

- ilk seriye nazaran boyutlar tamamen aynı. herhangi bir değişiklik yok.

- garanti sistemi çok iyi çalışıyor. apple yetkilisi ürünü alıyor, cihaza sokuyor, cihaz ürün için "bozuk" diyorsa anında orada yeni ürün veriliyor. lamı cimi yok. hatta bir keresinde sağ kulaklığı değişmek için gittiğimde, sol kulaklığı da cihaza soktular ve sol için de "bozuk" uyarısı verdi, şikayetim olmamasına rağmen. bu senaryoda case hariç olmak üzere iki yeni kulaklık verdiler ve çektim gittim. "case şarj etmiyor" şikayeti için gittiğimde case için "bozuk değil" dediler, değişim olmadan aynı case ile döndüm.


eksiler

- kesinlikle mikrofon dışarıdan çok ses alıyor. ilk seride de, ikinci seride de örneğin yanınızdan bir araba geçtiği zaman konuştuğunuz kişi sizi duyamıyor.

- mikrofondan alınan sesler karşı tarafa biraz geç gidiyor. buna latency derler. konuştuktan sonra ufak bir boşluk oluyor, sonra karşı taraf yanıtlıyor.

- yazılımsal olarak konuşmaları açma/kapama tuşu çalışmıyor. konuşma bitip, kulaklığın butonuna bastığınızda konuşma kapama sesi duyuluyor ancak konuşma kapanmıyor. kapandı zannedip "sen insan mısın senin ben amk" gibi küfrü basanlar fena tongaya gelir. benden söylemesi.

- bu fiyata daha kaliteli ses veren kulaklıklar mevcut. ancak marka değeri olarak hiçbiri bir apple etmeyeceği gibi, apple ekosistemi, ürünün diğer özellikleri vb dikkate alındığında ücretini iyi-kötü hak ettiğini düşünüyorum. fakat yine de bu, ürünün ucuz olduğu anlamına gelmez. (bkz: fakirleşiyoruz muntazaman)