Apple TV+'ın Beyin Yakan Dizisi Constellation'da Taşları Yerine Oturtan Bilgiler

Apple TV+'ın yeni bilim kurgu dizisi Constellation, dizi alemine hızlı bir giriş yaptı. Oldukça beğenilen bu dizi hakkında Ekşi Sözlük'e yazılan bu entry, kafanızda bazı detayları oturtmanızı sağlayacak.
Apple TV+'ın Beyin Yakan Dizisi Constellation'da Taşları Yerine Oturtan Bilgiler

constellation; uluslararası uzay istasyonu’nda maddenin yerçekimsiz ortamda var olan yeni bir halini keşfetmek için gerçekleştirilen deney sonucunda yaşanan kazadan sonra bir astronotun dünya’ya dönmesi ve bazı şeyleri yanlış hatırlamasını konu alan bir bilim kurgu-gerilim dizisi. 

biraz yavaş ilerlemesi dışında epey beğendim. yayınlanacak son iki bölümde tempo artar ve daha fazla şey açıklığa kavuşursa ilk sezonu gayet iyi bir şekilde tamamlamış olacak.


--- spoiler ---

6. bölümle birlikte jo’nun, diğer gerçeklikle temasa geçtiği anlarda neden acıyla sol gözünü tuttuğunu da öğrenmiş olduk. meğer diğer jo yüzünün sol tarafına darbe alarak öldüğü içinmiş.

teori videolarında paul iss’deki pencerenin önünden geçerken danimarka’nın tam tersi şekilde durduğundan bahsedilmiş. kadın kozmonot, ses kaydında “the world is the wrong way around” diyerek dünya’nın baş aşağı olduğunu söylüyordu. yani iki evren birbirinin aynadaki aksi gibi. fakat son bölümde paul ziyarete gittiğinde bud’ın gemide değil de evde olması yüzünden üçüncü bir gerçeklik olduğu da iddia edilmiş ama ben hala iki gerçeklik olduğunu düşünüyorum.

jo önceki bölümlerde tıbbi kayıtlara bakarken çoğu astronota verilen vitaminlerin yanında (a), bazılarında ise (b) ibaresinin bulunduğunu görmüştü. burada (a) yazanlar ait oldukları evrene geri dönenlerken, (b) yazanlar ise diğer evrene geçenler ve jo’nun durumunda olduğu gibi bunlara vitamin diye lityum veriliyor. yani bu evrenler arası geçişi yapan sadece jo değil, başka astronotlar da olmuş ki bunlardan biri de henry caldera.


bud caldera apollo 18 görevinde her şeyi tamir ettiğini, o esnada yanındaki iki astronotun gayet iyi durumda olduğunu fakat sonra birden ölü olduklarını gördüğünü söylüyor. o an aslında henry ve bud caldera yer değiştiriyor. bud’ın henry’den (isminden bile) bu kadar nefret etmesinin nedeni de zaten onun hayatını çaldığını düşünmesi. kendisi apollo 18 fiyaskosundan sonra saygınlığını yitirmiş ve alkolik biriyken, onun yerine geçip onun tamir ettiği mekikle eve dönen henry ise bir kahraman muamelesi görüyor, nobel ödülü alıyor ve binbaşı caldera olarak cal deneyi’ni yürütüyor. hatta henry ilk bölümde cal deneyi’ne başlamadan hemen önce paul’e ne demişti? “şimdiye kadar hep şanslıydım” :)

bu evrenler arası geçişin neden uzaya gidildiğinde gerçekleştiğini bilmiyoruz ama jo’nun kızı alice de diğer evreni görebiliyor. alice’lerden birinin dudağının üst köşesinde ben varken, diğerinde yok. çünkü dizide bu karakteri ikiz kardeşler canlandırıyor. yani (a) evreninde ve (b) evreninde izlediğimiz alice’ler gerçekten de farklı kişiler.

--- spoiler ---