Apple Ürünlerinin İsimlerinin Başındaki i Harfinin Çok İlginç Hikayesi

Artık hayatlarımızın vazgeçilmez parçaları haline gelen Apple'ın ürünlerinin isimlerinin başındaki ''i'' harfinin ne manaya geldiğini mutlaka düşünmüşsünüzdür.
Apple Ürünlerinin İsimlerinin Başındaki i Harfinin Çok İlginç Hikayesi
iStock.com

rahmetli steve, apple'dan kovulduktan sonra next isminde, pek de parlak olmayan şirketini kurmuş, yıllar sonra apple'ın işletim sistemi arayışına 'ben yaparım' diyerek cevap vermiş ve sonunda apple'a geri dönmüştü.

döndüğünde kendisi önce 'yönetim kurulu danışmanı' olmuş, ardından ceo'luk teklif edildiğinde naz yapmıştı. ve şöyle dedi; 'ceo değil, geçici ceo olurum.'

geçici ceo olarak bir kartviziti olması gerekiyordu ancak interim ceo haliyle çok çirkin ve uzun bir görüntü veriyordu rahmetliye. o da dedi ki, kartıma 'iceo' yazdırın.

zaman geçti, yeni ürünlere isim arayışı sırasında pek bi'şirin duran bu i harfini, geçmişteki macintosh'a dayanarak imac ismini, ardından ibook, ipod, iphone, ipad isimlerini çıkardılar.

burada bir ek bilgiyi de mac bilgisayarları için verelim. ismini macintosh'dan macintosh ise ismini mcintosh elmasından alıyor. bildiğimiz elma aslında. mcintosh'un da bir isim kaynağı var, daha doğrusu latincesi; o da malus domestica.

iStock.com

kaynak; öncelikle pek kıymetli @steve jobs in kulagina ezan okuyan adam, onun da kaynağı walter isaacson'un steve jobs kitabı. aslında buradan da bir bilgi, rahmetli jobs bu kitabı yazdırmak için walter'a çok ısrar etmiş, walter yazmak istememiş, ilk kanser teşhisinde ise 'ölüyorum lan, şimdi yazmazsan ne zaman yazıcan, hem benim kitap baya da bi satar he' demiş ve öyle yazdırmış. bu kitabı da hiçbir zaman okumayacağına dair söz vermiş. zaten kitap da ölümünden 19 gün sonra yayınlanmış, öncesinde sözünü bozmak gibi bir şansı da olmamış çünkü ölümüne aylar kala ağır sancılarla mücadele etmekteymiş.