Apple Watch Series 5 Sahipleri, Apple Watch Series 6'yı Almalı mı?

Apple, dün akşam gerçekleştirdiği etkinlikle akıllı saatleri Apple Watch'un yeni modeli Series 6'yı tanıttı. Apple Watch Series 5 sahibi bir Ekşi Sözlük yazarı, iki saati kıyaslamış ve Series 6 konusunda kararsızlık yaşayanlara tavsiyelerde bulunmuş.
Apple Watch Series 5 Sahipleri, Apple Watch Series 6'yı Almalı mı?

apple watch series 6, mükemmel bir sunum ile tanıtıldı. bir apple watch hayranı olarak tüylerim diken diken izledim.

bir apple watch series 5 kullanıcısı olarak gördüğüm farkları belirteyim:

1) spo2 ölçümü

lazım mı? sporcuysanız lazım. elzem mi? meh, sanmıyorum. neden elzem değil? garmin'in en iyi saati olan garmin fenix 6 pro bile "sürekli" okuma modunda saçma sonuçlar veriyor ve sürekli spo2 ölçümü inanılmaz batarya yiyor.

ne yapar spo2 ölçümü?  daha iyi uyku ölçümü. daha iyi "nefes alma" izlemesi. belki bir tık daha kalp değerleri saptama. yani astım, covid-19 için "uyarıcı" bir görev üstlenebilir ancak yukarıda dediğim gibi. apple watch bunu sürekli yapamaz. belki saat başı değer alır. o da anlamlı bir sonuç verir mi? göreceğiz. apple watch içinde bunun complication'ı olacakmış. 15 saniyede ölçecekmiş.


2) yeni işlemci

apple silicon s6. apple watch series 5'ten %20 daha hızlıymış. bu arada, apple watch series 5 zaten çok hızlı bir ürün. yılan gibi. bu saati düşünemedim.

ne yapar bu yeni işlemci? oyun oynarsın. peh. daha hızlı siri ile iletişim kurarsın.

3) always on display 2.5 kat daha parlak olmuş

apple burada çakallık yapıyor. apple ekranı uyandırmanızı istemiyor. çünkü her ekran uyanması saniyede 60 kare görüntü demek. apple burada piksellerin parlaklığı ile oynayıp biraz daha parlak yapıyor ve "ekranı uyandırmadan" saniyede 1 kare ama "parlak" ekran söylemiyle aklı sıra batarya tasarrufu yapıyor. mantıklı. eğer ekran gerçekten parlak olursa kim neden ekranı sürekli uyandırsın?

haaa, series 5'te ekran okunmuyor mu? valla ben hiç o konuda sorun yaşamadım.


4) her zaman açık altimetre

ne yapar altimetre? sürekli yüksekliğinizi ölçer. belki kat çıkma sayınızı önemsiyorsunuzdur. apple watch arka planda sürekli yüksekliğinizi ölçecekmiş. garmin saatlerde bulunan bir özellik. bana göre dağ, bayırda spor yapmıyorsan hiçbir önemi yok.

5) güç adaptörü yok

buna bir şey demiyorum. 4 bin tl'lik bir ürünün içine adaptör koyarsın be kuzum.


şimdi ön inceleme sonucuma geleyim

efendim 44 mm'si 4050 tl. elinizde apple watch series 5 varsa ve satmaya niyetlendiyseniz en iyi ihtimalle 3.000 tl'ye satacaksınız. üstüne 1.000 tl'ye değecek mi? bu tamamen spo2 sensörünün nasıl kullanılacağına göre değişir. eğer apple, tüm aktivitelere bu sensörün verilerini eklerse güzel olur. eğer ekg gibi sadece farklı bir uygulamada ölçüp "al sana" derse bence bir anlamı yok. bana göre işlemcinin bir önemi yok çünkü "%20'ye kadar hızlandırma"yı hissetmezsin. yanlış anlaşılmasın, series 3 ile series 5 arasında 2 kat fark vardı işlem gücü olarak. series 6 sadece %20 daha hızlı. o da "up to / e kadar." ekran parlaklığını arttırmışlar. tamam, güzel. ama parlaklık konusunda ben şahsen en ufak bir sorun dahi yaşamadım. bana göre zaten gayet parlak. ve son olarak altimetre... meh.

bence apple watch series 5 kullanıcıları bu seriyi atlayabilir. ama dediğim gibi, spo2 sensöründen gelen veriler apple sağlıkta çok önemli yerler teşkil ederse o zaman farka değecektir.

apple watch series 5 kullanıcısı neden bu seriyi almasın?

- nabız sensörünün (yeşil ışıklı olan) iyileştirilmesi ile alakalı bir şey görmedim.
- pil iyileştirilmesi ile alakalı bir şey görmedim.
- gps performansı iyileştirilmesi ile alakalı bir şey görmedim.
- hoparlör ses yüksekliği iyileştirilmesi ile alakalı bir şey görmedim.
watch os 7'deki tüm özellikler zaten seri 5'e gelecek.
- depolama iki cihazda da 32 gb.