Apple'ın Logosundaki Elma Neden Isırılmış Şekilde?

Apple'ın logosundaki elmanın ısırılmış olmasının anlamı nedir? Kim, ne zaman çizdi Apple'ın logosunu ve logodaki elmada neden ısırık var?
Apple'ın Logosundaki Elma Neden Isırılmış Şekilde?


Öncelikle, Apple logosunun kısa tarihi

apple logosunun çeşitli anlamları olduğu öneri sunulmaktadır. ilk tasarlanan apple logosunda ünlü fizikçi isaac newton elma ağacının altında oturmaktadır.

 
Apple'ın ilk logosu

daha sonraki apple logosu tasarımı rob janoff tarafından tasarlanmıştır. bu logo bildiğimiz renkli çizgiler ve ısırılmış elmadan oluşmaktadır. şirket bu logoyu 1977-1998 yılları arasında kullanmıştır. 


apple bu logoyu 1998 yılında değiştirerek tamamen siyah yapmıştır. siyah olan bu logosunu ise 2000 yılına kadar kullanmıştır. daha sonra logosunu gri yapan apple bu logoyu halen kullanmaktadır.

Logodaki elmanın ısırılmış olmasıyla ilgili şehir efsaneleri

logodaki ısırılmış elmanın anlamıyla ilgili bu zamana kadar birçok şehir efsanesi türetildi. bunlardan en bilinenleri; adem ve havva, ünlü fizikçi isaac newton'un bulduğu yer çekimi kanunu ve elmanın içine zehir koyarak intihar eden matematikçi alan turing... ancak bunların hepsi romantik birer şehir efsanesi.

Apple'ın logosundaki ısırılmış elma ne anlama geliyor gerçekten? 

logonun tasarımcısının kendi ağzından hikayesine bakılırsa ne alan turing, ne sir isaac newton ile alakası olduğu görülebilir mevzunun. apple'ın logosundaki elmada oldukça basit bir sebepten dolayı ısırık mevcutmuş, o da boyutsal algı. ısırık olmadan logonun hem elma, hem de kiraz olarak yorumlanabileceğini düşündüğü için tasarımcı böyle bir yola başvurmuş. 

bu röportaj ihtişamlı magazinsel hikaye seven basın tarafından çok rağbet görmediği için, hala bu logo üzerinden "isaac newton mu? alan turing mi?" yarışması düzenlenmeye devam ediyor.