Apple'ın Macbook Ürünlerinde Kullandığı Çipler: M1 ve M2 Arasındaki Farklar Nelerdir?

M1 ve M2 çipleri arasındaki farklar nelerdir? Hangisini tercih etmek daha avantajlı?
Apple'ın Macbook Ürünlerinde Kullandığı Çipler: M1 ve M2 Arasındaki Farklar Nelerdir?

macbook air'in m2 çipli versiyonu yazın satışa sunulmuştu. bu yazıda m1 air ve m2 air arasındaki farklardan bahsetmek isterim, özellikle performans konusunda dikkat etmeniz gereken detaylar var (öncelikle m2'nin artılarından başlayacağım):

dizayn

m2 air, dizayn dili olarak yeni çıkan 14 ve 16" prolar ile aynı dile sahip, baktığınız zaman eski bir zamana ait gibi durmuyor. m1 air'ın dizaynı 6 yaşına girmiş durumda.

ekran

m2 air, 100 nit daha parlak bir ekrana sahip (500-400). bu çok büyük fark yaratıyor mu? incelemelerden görebildiğimiz kadarıyla arada bir fark var fakat arada uçurum olduğunu söyleyemeyiz.

webcam

webcam'de m2 air ile birlikte 6 sene sonra yenilendi ve 1080p görüntü kalitesine sahip oldu. her iki bilgisayarda da iphone'unu webcam olarak kullanma özelliği mevcut:

iPhone'unuzu nasıl webcam olarak kullanırsınız?


hoparlör

hoparlörde de yeni m2'nin, m1'den daha iyi olduğu söyleniyor, bu fark ne kadar ciddi bir fark bilemiyorum, satın alma kararınızı etkileyebilecek derecede olduğunu sanmıyorum.

performans (ssd)

şimdi gelelim asıl önemli konuya. performansta m2 bazı alanlarda m1'in gerisine düşüyor. bunun nedeni, apple'ın, giriş modeli m2 laptoplarına iki ssd çipi yerine, tek ssd çipi koymasından kaynaklanıyor. yani 256gb model m1 air, 256gb m2 airdan daha hızlı yazma ve okuma hızlarına sahip. hem de az buz bir fark yok, m1 air bu alanda iki kat daha hızlı.

ram

yine 256gb m2 air'lerde, ram daha yavaş çalışıyor. bunun da nedeni yine ssd. apple, ssd'yi de ram olarak kullanan bir yapıya sahip. o yüzden 8 gb ram gibi başka makinelerde yetersiz kalacak düzende, apple bilgisayarlar iyi performans sağlayabiliyor(du). m2 air'ler, bu alanda da m1 air'ın gerisine düşüyor (giriş modellerinde).


çip

m2 çip, tabii ki m1 çipten daha iyi performans veriyor, yaklaşık %18lik bir fark var arada, özellikle tek core kullanan uygulamalarda m2 fark yaratıyor (photoshop gibi örneğin). ama bu demek değil ki m1 çip yavaş bir yapıya sahip, m1 de photoshop uygulaması gayet rahat akıyor zaten m1'in tek core hızı ile 16 inch m1 max mac pro'nun tek core hızı aynı. yani iş görmeye devam edecektir.

video kurgu

işte bu alanda m2 laptoplar, m1lere fark açıyor. aralarındaki en büyük performans farkı burada ortaya çıkıyor. m2 laptoplarda encoderlar olduğu için, kurgu çıkışları, m2lerde daha hızlı oluyor.

satın alım yaparken ne yapmalıyım?

kısacası, bu incelemeleri yaptıktan sonra karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor, giriş model m2 air almanızı tavsiye etmiyorum. bir önceki jenerasyondan daha yavaş bir ssd ve ram kabul edilebilir şeyler benim bakış açıma göre değil. o yüzden m2 alacaksanız, 512 gb ve 16 ram almanızı tavsiye ederim. o zaman da air'ın fiyatı 34 bin tl'ye ulaşıyor. 14 m1 pro ile aralarında 7 bin tl fark kalıyor. ben 16 m1 max kullanıyorum, çok da memnunum ama 14 m1 pro almış arkadaşlarım da laptoplarından oldukça memnun

detaylı karşılaştırma


burada sizin form faktörü, taşıma kolaylığı gibi özellikleri değerlendirerek karar vermeniz gerekecek. ya da 17 bine m1 macbook air (pt teknolojide bu fiyattan satılıyor) alabilirsiniz. eşimde de m1 macbook air var, çok hafif ve günlük iş performansı çok yüksek, arada sims de oynuyor, gayet memnun kısaca.

umarım bu inceleme size yardımcı olmuştur. görüşmek üzere.