Apple'ın Yapıp da Diğerlerinin Yapamadığı Şey Nedir?

Son yıllarda Apple, rekabet içinde olduğu çoğu firmaya fark atmış durumda. Bu meseleye Sözlük yazarları kafa yormuşlar.


açık ve net: müşterisine verdiği değer ve satış sonrası hizmeti.

bir sorun olduğunda alıyorsun randevunu, gidiyorsun apple store'a, testler anında yapılıyor, sorun sana anlatılıyor ve apple kaynaklı bir sorunsa anında değişimi yapılıyor, onarılacaksa 3 gün içerisinde teslim ediliyor. üstelik en ufak bir sorun için bile gidebilirsin ve bunu dünyanın her yerinde yapabilirsin. başka marka elektronik bir üründe sorun yaşadığında ürün değiştirmeyi bırak, sorun tespiti ve onarımı en az 1 ay. üstelik resmen sürünüyorsun derdini anlatırken. apple ürünlerinin kalitesi apayrı bir konu, oldukça severek kullansam da asla yerine başka bir ürün geçemez demem ama müşterisine verdiği hizmet eşsiz.

fiyatlandırma politikası. 

adam bunu alınca ikinci elde değerinin çok altına düşmeden satacağını biliyor.

stabil ürünler, üretmesi. alan adam belli bir kullanımdan sonra extrem sürprizlerle karşılaşmayacağını biliyor.

toplumsal statü sağlaması. alan adam kendini bir sik sanıyor.

stabil işletim sitemi: ios

2010- 2016'nın ilk yarısı android cihazlar kulanmış, markalar tarafınan asla verilmeyen müşteri desteği yüzünden xda , donanımhaber bağımlısı olmak zorunda kalmış, rom, root kasmaktan tiksinmiş eski bir android fanboy'u olarak huzuru apple'da buldum efenim.

kullanıcılarına kendilerini farklı hissettirmeyi başarabilmesi.

iphone sahibi bir arkadaşım, 'senin 6s benim lg4'ten farklı ne yapıyor' sorusuna 'anlatılmaz, yaşanır' kabilinden yanıtlar veriyor! onunki bir akıllı telefon değil, iphone!

müşteriye ürün değil kalite satması.

diğer üreticiler apple ile rekabet edebilmek için inatla ürünü geliştirmeye çalışıyorlar. o yüzden hala apple bir numara.