Apple'ın Yeni Fark Edilen FaceTime Açığı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Apple'ın iPhone ile iPad yeni nesil tabletlerinde videolu görüşme özelliği olan FaceTime'ın bugün içerisinde ortaya çıkan açığı, telefonunuzun izinsiz olarak dinlenmesine neden olabilir.
Apple'ın Yeni Fark Edilen FaceTime Açığı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

kısa bir süre öncesine kadar herkes, apple facetime destekleyen bir başka cihazı arayıp karşı tarafın açmasını beklemeden ses duyabiliyordu. görüntü alınması konusundan bahseden twitter hesapları da var.

apple, bu hafta bir güncellemeyle bunu düzelteceğini duyurdu. o zamana kadar telefonlarınızdaki ve ipad'lerinizdeki facetime özelliğini tamamen kapatmayı düşünebilirsiniz.

iphone facetime bug'ı şu şekilde oluyor

iphone ile bir facetime konuşması başlatın.

arama çevrilmeye devam ederken, ekranı yukarı kaydırın ve "kişi ekle"ye (add person) dokunun:


kişi ekle ekranından kendi numaranızı ekleyin.

böylece kendinizi ve başta aradığınız kişiyi de içeren bir facetime grup konuşması başlatmış olacaksınız, o kişi aramayı henüz cevaplamamış olsa bile.

bu, telefonlarınızın izniniz dışında dinlenmesine net bir şekilde olanak tanınması demek.


şuradan canlı olarak görebilirsiniz


evde denendi, doğrulandı. her apple cihaz eksiksiz bu tehlike altında şu an. kötü bir şaka ve istenmeyen durumlar yaşanmadan çevrenizdeki herkese durumu iletmenizi öneririm.

facetime'i devre dışı bırakmak için:

ayarlar -> facetime -> onayı kaldırın

küçük yorum: bu durum bize kanıtlıyor ki telefonlarımızın dinlenmesi ve izlenmesi söylendiği gibi "imkansız" değil. herhangi bir izin, giriş ve onay olmadan bu yaşanabiliyorsa bu dinlemeler için altyapı aslında ziyadesiyle hazır demektir.

ekleme: apple group facetime sunucularını kapattı. bunun sorunu çözmesi bekleniyor ama hala group call yapabildiğini belirten hesaplar var. sunucuları kapatmak sorunu çözmeyebilir. facetime'i kapalı tutmakta fayda var.

Ek bir yorum

29 ocak 2019 apple ios facetime açığı, son derece stabil bir güvenlik açığıdır. daha doğrusu, ortaya çıkmış telefon dinlemedir. ama önemli olan her şeyinizin dinlenmesi değil, bu dinlemenin stabil olmasıdır. 

örneğin birkaç yıl önce milyonlarca ios kullanıcısının icloud'a kaydedilmiş medyaları internete saçıldı, ünlü iphone sahiplerinin özelleri orta malı oldu. ama 'iphone çok güvenli yeaa' goygoyu devam etti, çünkü bütün verinizin korsanların eline geçmesi bile çok stabil bir şekilde olmuştu. yani milyonlarca ios kullanıcısının verisi öyle şak diye, hiç takılmadan, donmadan korsanların eline geçiverdi. mesela bir samsung olsa knox security devreye girer, pixel olsa google güvenlik arada dururdu; verinizin çalınması takılabilir, donabilir hatta hata bile verebilirdi. işte apple'ın yapıp da diğerlerinin yapamadığı şey budur: sesiniz ve görüntünüz kaydedilebilir, tüm fotoğraflarınız çalınabilir ama bu son derece stabil bir şekilde olur. stabil.

Manidar bir fotoğraf

mevzubahis facetime açığı, bir hafta önceki las vegas ces fuarına (consumer electronics show) katılmayan apple'ın fuara yakın bir binaya verdiği reklamı akıllara getirmiştir:

"iPhone'unuzda olan, iPhone'unuzda kalır."


Apple Satışlarındaki Büyük Düşüşün Sebebi Ne?