Arabada Kısa ve Uzun Far Varken Sis Farına Neden İhtiyaç Var?

Sis farına neden gerek var ki, uzun farlar işe yaramıyor mu diyenler için açıklayıcı bir yazı.
Arabada Kısa ve Uzun Far Varken Sis Farına Neden İhtiyaç Var?

arka sis lambaları tüm araçlarda zorunlu iken, ön sis farları ekstra bir donanımdır. orijinal ve kaliteli bir sis farı, ışığı odağı olmadan yayarak yansıtır ve geniş bir görüş alanı sağlar. bu kısa bir mesafe içindir. yine sis farlarının konumu, normal kısa farlara göre daha aşağı doğrudur ve sis içerisinde uçuşan su damlacıklarına çarpıp ayna gibi ışığı size geri yansıtmazlar.


ayrıca sis, genelde asfaltın 30 cm üzerinde oluşur ve altta bir boşluk kalır. bu boşluk yüzünden karşıdan gelen aracın sizi daha iyi, sizin de yolu daha net görmeniz amaçlanır. bu sebeple sis farları olabildiğince en alt tarafa konumlandırılır. 4x4 araçların tepelerine taktıkları ve aksesuarcılardan aldıkları kalitesiz sis farları hiçbir işe yaramaz.

sis farlarının içerisine ampul olarak halojen bir ampul takılır. philips ve osram ile en iyi görüşü alabilirsiniz. güzel görünsün diye taktığınız led ampullerin sis içerisinde gözünüzü yormaktan başka görevi olmaz. sis farları sadece sis içerisinde değil, aşırı yağmur ve kar yağışı gibi durumlarda da hayat kurtarıcı olur.

peki sis içerisinde uzun farlar neden açılmaz?

sis içerisinde bildiğiniz gibi su damlacıkları vardır ve dik açı ile açtığınız uzun far, bu damlacıklardan yansıyıp size olduğu gibi geri döner ve daha çok gözünüz kamaşır. sis içerisinde bir sis bulutu daha yaratmış olursunuz kendinize

çok yoğun sis içerisinde bazen aracın konumunu anlayamazsınız. yani rampa mı çıkıyor, iniyor mu, yan mı yatıyor gibi bir boşluğa düşersiniz. böyle bir durumda daha ağır gitmelisiniz. dörtlü ikaz sistemini asla açmamalısınız. bu sistemi ancak ve ancak yolda durmak zorunda kaldığınız zaman aktif hale getirmelisiniz.


arka sis lambaları, görüşün iyi olduğu durumlarda arkadan gelen sürücünün gözünü ciddi anlamda alır ve rahatsız eder. bu sebeple arka sis lambalarını sis ve şiddetli yağış harici açmayın.

sis içerisinde uzun süre gitmek sürücüyü aşırı yorar ve görsel karmaşıklık içerisine düşürür. bu sebeple bulduğunuz en güvenli alanda ara sıra mola vermek çok önemlidir. sisli bir havada yol kenarında kesinlikle durmaya kalkmayın, arkadan tam gaz gelen kuralsız bir trafik kovboyu sizi son anda fark eder ve kaza kaçınılmaz olur. bazı sürücüler sis içerisinde hızlı gitmeyi bir erkeklik göstergesi olarak görürler fakat basit bir google aramasında bulacağınız binlerce kazazede içerisine adlarını çok geçmeden yazdırırlar.

hep şunu söylerim ve tekrar söyleyeyim; en iyi sürücü en korkak olanıdır.